A A A
drukuj

Kto otrzyma minimalną emeryturę w 2020 roku i ile ona wyniesie?

Data publikacji: 2019.11.26 godz. 10:23
OCENA
5.0/5

Emerytura jest świadczeniem przysługującym osobom, które odkładały składki emerytalne do ZUS przez odpowiednią liczbę lat oraz osiągnęły wiek emerytalny. Jak w tym kontekście prezentuje się kwestia emerytury minimalnej?

Fot: Minimalna emerytura w 2020 roku - ile wyniesie?

W 2020 roku emerytura minimalna ma wynieść 1200 zł brutto, a będzie ona przysługiwała osobom, które po osiągnięciu wieku emerytalnego i uzbieraniu odpowiednich okresów składkowych i nieskładkowych, mają niższe wyliczone przez ZUS świadczenie. 

Czym jest emerytura minimalna?
Emerytura minimalna jest ustawowym świadczeniem, którego wysokość została określona odgórnie. Zasadniczo wysokość emerytury zależy od kapitału zgromadzonego na indywidualnych kontach w ZUS i w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Jeśli jednak w momencie osiągnięcia przez daną osobę wieku emerytalnego wyliczone dla niej świadczenie jest niższe od kwoty ustawowej emerytury minimalnej, to świadczenie takie zostanie automatycznie podwyższone do wysokości minimalnej emerytury.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Kto otrzyma emeryturę minimalną?
Emerytura minimalna przysługuje osobom, które osiągnęły wymagany w Polsce wiek emerytalny i jednocześnie mają odpowiednią liczbę lat składkowych i nieskładkowych. U mężczyzn emerytura minimalna będzie przysługiwała, jeśli:

  • mają co najmniej 65 lat,
  • mają co najmniej 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

U kobiet analogicznie musi być to wiek emerytalny 60 lat i 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Jednocześnie w obu przypadkach okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć 1/3 okresów składkowych.

Ile wyniesie emerytura minimalna w 2020 roku?
W 2019 roku emerytura minimalna w Polsce wynosiła 1100 zł brutto, czyli 888,25 zł netto. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada jednak, że najniższa emerytura w 2020 roku zostanie podwyższona, ponieważ podlega waloryzacji. Początkowo zakładano, że zgodnie z waloryzacją o wskaźnik 103,24 proc. wyniesie ona 1135,6 zł brutto, ale obecnie wiemy już, że będzie ona podwyższona o 100 zł brutto, do poziomu 1200 zł brutto. Na podwyżkę trzeba poczekać do marca 2020 roku.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »