A A A
drukuj

Który bank kredytuje M przez 35 lat?

Data publikacji: 2014.07.04 godz. 09:56

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.9/5

Od początku bieżącego roku krajowe banki nie mogą finansować mieszkań przez okres dłuższy niż 35 lat. Dodatkowo wydłużenie okresu spłaty z 30 lat do 35 lat nie skutkuje wzrostem zdolności kredytowej. Mimo wspomnianych ograniczeń wiele osób zaciągających kredyt mieszkaniowy nadal wybiera najdłuższy dopuszczalny okres spłaty (m.in. ze względu na znaczną obniżkę miesięcznej raty). Sprawdziliśmy, które krajowe banki pozwalają na takie rozwiązanie ...

Fot: kredyt hipoteczny na 35 lat

"summary" style="text-align: justify;">Szukasz kredytu hipotecznego?
Sprawdź, jaką ratę otrzymasz

Najdłuższy okres spłaty akceptuje m.in. ING oraz PKO BP

W ramach naszej analizy wzięliśmy pod lupę dwadzieścia jeden krajowych banków, które udzielają złotówkowych kredytów hipotecznych na zakup lokalu (patrz poniższe zestawienie). Ponad połowa sprawdzanych instytucji pozwala na spłatę zadłużenia w 420 ratach. Do tej grupy prócz liderów krajowego rynku (ING Bank Śląski, PKO BP, mBank, Getin Noble Bank) można zaliczyć między innymi Credit Agricole, Citi Handlowy, Bank Ochrony Środowiska oraz Millennium Bank. Warto zauważyć, że dwaj kolejni kredytodawcy (Bank Gospodarki Żywnościowej oraz Deutsche Bank) w pewnych okolicznościach wydłużają okres spłaty zobowiązania do 35 lat.

Siedem innych banków akceptuje okres spłaty, który nie przekracza 30 lat. Mowa o Alior Banku, BPH, Banku Zachodnim WBK, Eurobanku, Pekao S.A., Plus Banku oraz Raiffeisen Polbanku (patrz poniższa tabela).

Informacje na temat maksymalnego okresu spłaty, który w ramach kredytów mieszkaniowych stosują największe krajowe banki
Nazwa banku Maksymalny okres spłaty, który jest stosowany w ramach kredytów mieszkaniowych (cel: zakup lokalu mieszkalnego, waluta: PLN)
ING Bank Śląski 35 lat
Bank BPS 35 lat
Bank Pocztowy 35 lat
BNP Paribas 35 lat
Bank Ochrony Środowiska 35 lat
Citi Handlowy 35 lat
Credit Agricole 35 lat
Getin Noble Bank 35 lat
mBank 35 lat
Millennium Bank 35 lat
Nordea 35 lat
PKO BP 35 lat
Alior Bank 30 lat
BGŻ 30 lat (dla wybranych klientów okres kredytowania może być wydłużony do 35 lat, ale w takim przypadku bank finansuje do 80% mieszkania)
BPH 30 lat
BZ WBK 30 lat
Deutsche Bank 30 lat (w przypadku ofert pakietowych okres kredytowania jest wydłużony do 35 lat)
Eurobank 30 lat
Pekao S.A. 30 lat
Plus Bank 30 lat
Raiffeisen Polbank 30 lat

Uwaga: za większą liczbę rat trzeba dopłacić...

Osoby, które zamierzają wybrać najdłuższy dopuszczalny okres spłaty kredytu hipotecznego powinny pamiętać, że takie rozwiązanie ma wady i zalety. Większa liczba rat skutkuje znacznym obniżeniem każdej z nich. Ten spadek comiesięcznych zobowiązań jest kompensowany przez zwiększenie łącznej sumy kosztów odsetkowych. W przypadku kredytu o wartości 250 000 zł z oprocentowaniem na poziomie 4,70% wydłużenie okresu spłaty z 30 lat do 35 lat zmniejsza pierwsza ratę o 6,35%. Jednocześnie suma kosztów odsetkowych (bez uwzględnienia wpływu inflacji) wzrasta o 19,94%.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »