A A A
drukuj

Likwidacja OFE – co powinieneś o niej wiedzieć?

Data publikacji: 2019.12.09 godz. 11:56
OCENA
5.0/5

Likwidacja OFE już wkrótce będzie faktem. Co stanie się z pieniędzmi, jakie Polacy zgromadzili w nich przez ostatnie lata?

Fot: Likwidacja OFE - co warto wiedzieć?

Likwidacja OFE w 2020 roku stanie się faktem, a środki zgromadzone w OFE mogą trafić automatycznie do prywatnych IKE, ale oszczędzający poniosą opłatę w wysokości 15 proc. wszystkich środków, albo do ZUS, bez opłaty, ale i bez dziedziczenia pieniędzy na wypadek śmierci danej osoby. 

Krótka historia OFE
OFE, czyli Otwarte Fundusze Emerytalne działają w Polsce na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 roku o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. OFE było sztandarowym elementem przeprowadzonej w 1999 roku reformy systemu emerytalnego. Miały one pozwalać na gromadzenie środków pieniężnych na emeryturę w tzw. II filarze emerytalnym.
27 grudnia 2013 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie w systemie emerytalnym w Polsce. W wyniku tego z dniem 3 lutego 2014 roku do ZUS przekazane zostały skarbowe papiery wartościowe posiadane przez OFE, a następnie doszło do ich umorzenia. Dotyczyło to 51,5 proc. jednostek rozrachunkowych znajdujących się na rachunku każdego z członków OFE.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Obecnie zdecydowano się na kompletną rezygnację z OFE. 15 kwietnia 2019 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości, prowadzony przez premiera Mateusza Morawieckiego zaprezentował plan przeniesienia oszczędności z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub do ZUS. Ustawa o likwidacji OFE została przyjęta i weszła w życie z dniem 1 lipca 2019 roku. OFE mają przestać istnieć w 2020 roku.

Co ma zrobić obywatel?
Likwidacja OFE oznacza konieczność przeniesienia w określone miejsce pieniędzy, jakie jeszcze tam zostały. Mają one trafić na w pełni prywatne IKE lub do ZUS, a decyzję i tym podejmie każdy członek OFE.
Szacuje się, że średnio każdy dorosły Polak ma zgromadzone w OFE około 10 tys. zł. Po likwidacji automatycznie pieniądze te mogą być transferowane na IKE, ale wówczas kwota środków zostanie pomniejszona o 15 proc. Można traktować taką opłatę przekształceniową za prowizję państwową, którą rząd tłumaczy w tym, że i tak emeryt by ją poniósł, wraz z opodatkowaniem emerytury wypłacanej ze środków z OFE w przyszłości.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »
Pieniądze przekazane na IKE mają być dalej inwestowane przez te same firmy zarządzające, co w OFE. Jedyną różnicą jest opłata 15 proc. kwoty środków oraz to, że przed emeryturą obywatel będzie mógł sam nimi dysponować: wypłacić całą gotówkę w wieku 60 lat albo zostawić na starość i co miesiąc pobierać z odłożonej kwoty dodatek do emerytury z ZUS. W przypadku śmierci danej osoby środki zgromadzone w IKE będą dziedziczone.
Jeśli z kolei obywatel przekazać chce środki z OFE do ZUS, musi złożyć odpowiedni wniosek. Nie poniesie opłaty przekształceniowej, ale środki z ZUS nie będą dziedziczone. Pieniądze z OFE powiększą w takiej sytuacji zgromadzony przez lata pracy kapitał w ZUS i będzie z niego wypłacana emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Emerytura będzie opodatkowana normalną stawką podatku dochodowego.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »