A A A
drukuj

Lokata czy konto oszczędnościowe – co się bardziej opłaca?

Data publikacji: 2018.07.19 godz. 16:22
OCENA
4.8/5

Lokata czy konto oszczędnościowe – co się bardziej opłaca?Zarówno tradycyjne lokaty terminowe, jak i konta oszczędnościowe są produktami, które pozwalają oszczędzać i pomnażać posiadany kapitał, bez ryzyka jego utraty. Co jednak ostatecznie wybrać: lokatę czy konto oszczędnościowe?

Fot: Do oszczędzania lepsza lokata, czy konto?

Lokata terminowa pozwala oszczędzać więcej niż konto oszczędnościowe, ale zasadniczo nie daje możliwości dokonywania wpłat i wypłat środków finansowych w okresie trwania inwestycji. 

Elastyczny produkt bankowy
Konto oszczędnościowe jest specyficznym rodzajem rachunku osobistego, zakładanego na podstawie zawartej pomiędzy klientem a bankiem umowy. Umożliwia ulokowanie dowolnej kwoty środków finansowych na koncie z określonym z góry poziomem oprocentowania. Na koncie można wykonywać operacje, tj. wpłacać i wypłacać środki finansowe, choć może być to obarczone pewnymi opłatami - zwłaszcza wypłata pieniędzy z konta oszczędnościowego.

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

Tradycyjna lokata
Lokaty terminowe dostępne są we wszystkich bankach. To bezpieczny sposób pomnażania posiadanych oszczędności. Lokata polega na złożeniu przez klienta pewnej kwoty pieniędzy w banku, na rachunku lokacyjnym, na z góry znany okres. Zwykle mamy do czynienia z lokatami na 3, 6, 9, 12, 18 czy nawet 24 i 36 miesięcy. W tym czasie nie ma możliwości dokonywania wpłat i wypłat z lokaty terminowej. Kapitał pozostaje taki sam. Jeśli klient będzie chciał z różnych powodów wypłacić pieniądze z lokaty przed upływem terminu, na jaki została ona zawarta, będzie musiał ponieść wysokie koszty. Czasami banki pozbawiają wówczas klienta części lub całości wypracowanych na lokacie odsetek, choć są i takie oferty, które pozwalają na zakończenie okresu trwania lokaty wcześniej, bez utraty odsetek.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Co wybrać?
Zasadniczo to lokaty terminowe są bardziej opłacalne dla klientów banków, ale przy wyborze odpowiedniego produktu oszczędnościowego trzeba mieć na uwadze swoją indywidualną sytuację finansową i plany na przyszłość. Jeśli regularnie chcemy oszczędzać i odkładać pieniądze, zachowując jednocześnie pewien dostęp do nich, to konto oszczędnościowe będzie lepszym rozwiązaniem od lokaty. Ta z kolei przyda się, jeśli mamy pewną, wyższą kwotę pieniędzy i chcemy ją oszczędzić na przyszłość.
W lipcu 2018 roku najlepiej oprocentowane konto oszczędnościowe oferował Getin Bank. Oferował bezpłatne konto oszczędnościowe, oprocentowane w skali 3,5 proc. rocznie przez pierwsze 12 miesięcy od daty jego otwarcia. To promocyjna oferta dla nowych klientów, którzy nie posiadali w Getin Banku konta osobistego od 1 maja 2017 roku i założą je teraz, wyrażając zgody marketingowe dla banku. Skorzystanie z podwyższonego oprocentowania na rachunku oszczędnościowym wymaga zapewnienia wpływów zewnętrznych na rachunek osobisty otwarty razem z rachunkiem oszczędnościowym w kwocie minimum 15000 zł. Oprocentowanie 3,5 proc. obowiązuje zaledwie do kwoty 10 000 zł. Bank nie pobiera opłat za pierwszą operację w miesiącu - przelew lub wypłatę oraz nalicza po 9 zł za kolejne przelewy lub wypłaty w miesiącu.
Z kolei najkorzystniejsza na rynku lokata 2018 roku na okres 2 miesięcy oferowana jest przez Idea Bank dla nowych klientów. To Lokata HAPPY, którą można otworzyć bez potrzeby jednoczesnego zakładania konta bankowego, na kwotę od 500 do 10 000 zł, z oprocentowaniem 4 proc. w skali roku. Przy dłuższym okresie inwestycyjnym: 3-6 miesięcy najlepszą lokatę ma dla klientów Nest Bank - Nest Lokata Witaj, ale wymaga ona otworzenia konta osobistego. Lokatę na 4 proc. w skali roku można założyć w bankowości elektronicznej Nest Banku w ciągu 30 dni od daty otwarcia bezpłatnego Nest Konta, w kwocie od 1000 do 10 000 zł.

Lokata czy konto oszczędnościowe?
Przy chęci oszczędzania regularnie i pozostawieniu sobie realnej możliwości wypłaty pieniędzy z inwestycji w dowolnym momencie, najlepiej zdecydować się na konto oszczędnościowe. Jednak gdy jesteśmy gotowi zamrozić pieniądze w banku na kilka czy kilkanaście miesięcy, można znaleźć korzystniejsze od kont oszczędnościowych warunki lokat terminowych.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »