A A A
drukuj

Lokata w euro – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Data publikacji: 2019.07.10 godz. 12:15
OCENA
5.0/5

Lokata to sposób na bezpieczne oszczędzanie. Jest bowiem gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W niektórych bankach istnieje możliwość założenia lokaty walutowej, np. w euro. Pytanie: czy warto skusić się na taką ofertę? Dla kogo lokaty w euro są przeznaczone?

Fot: Lokaty walutowe w walutach wymienialnych.

Lokaty w euro są dobrym rozwiązaniem dla osób, które pozyskują pieniądze w tej walucie - zarabiają na etacie, prowadzą działalność gospodarczą czy np. odziedziczyli większą kwotę w euro. 

Lokata w polskim banku, ale w innej walucie
Oszczędzanie na lokatach pozwala na pomnażanie posiadanych środków finansowych w bezpieczny sposób. Nie ma tu ryzyka straty części lub całości posiadanej kwoty pieniędzy, jak w przypadku większości instrumentów inwestycyjnych. Banki oferują jednak niewielkie oprocentowanie lokat bankowych. Jak jest w przypadku lokat w walutach obcych?

To takie same lokaty, jak depozyty w złotówkach, tyle że zakładane na kwotę wyrażoną w walucie obcej. W zależności od oferty bankowej, można zakładać lokaty terminowe w polskich bankach w takich walutach jak:

  • euro,
  • franki szwajcarskie,
  • dolary amerykańskie,
  • funty brytyjskie.

Oprocentowanie lokat walutowych może być różne, w zależności od konkretnej oferty banku: stałe lub zmienne, w różnej wysokości.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Czy warto założyć lokatę w euro?
Osoby, które pracują za granicą i uzyskują wypłatę w euro, przedsiębiorcy, którzy otrzymują płatność w walucie europejskiej czy inne osoby dysponujące większą kwotą w euro, mogą założyć lokatę walutową, dzięki czemu nie stracą pieniędzy w związku z przewalutowaniem takiej kwoty na złotówki.
Właściwie lokaty w euro funkcjonują jak lokaty w złotówkach. Klient zakłada depozyt walutowy na kilka czy kilkanaście miesięcy, a po zakończeniu okresu trwania lokaty bank wypłaca kapitał wraz z wypracowanymi odsetkami, pomniejszonymi o podatek od zysków kapitałowych - tzw. podatek Belki w wysokości 19 proc.

Ile można zarobić na lokatach w euro?
Zanim klient założy lokatę w euro, powinien mieć świadomość, że zyski z takich depozytów są mniej stabilne od zysków z depozytów w złotówkach. Wynika to z odmiennego sposobu ich naliczania. Zysk z lokaty walutowej zależny jest nie tylko od oprocentowania, ale również od wahań kursów walutowych.
Oprocentowanie na lokatach w euro jest zwykle niższe od tego, jakie oferują banki na lokatach w złotówkach. Wynosi ono przykładowo:

  • lokata w Eurobanku na okres 12 miesięcy z oprocentowaniem do 1,05 proc. (oprocentowanie zmienne),
  • lokata w Santander Banku na 3 miesiące - oprocentowanie 0,05 proc., na 6 miesięcy 0,10 proc., na 12 miesięcy - 0,15 proc.,
  • lokata w Idea Banku na 3, 6 lub 12 miesięcy z oprocentowaniem 0,95 proc.,
  • lokata w mBanku na 3, 6 lub 12 miesięcy z oprocentowaniem 0,8 proc.,
  • lokata w Getin Banku na 3, 6 lub 12 miesięcy z oprocentowaniem do 1,00 proc. w skali roku.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Oprocentowanie na lokatach walutowych w euro jest stosunkowo niskie. Warto przed założeniem takiej lokaty sprawdzić również, jaką minimalną i maksymalną kwotę można zdeponować.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »