A A A
drukuj

Lokata z kontem – czy to opłacalna oferta?

Data publikacji: 2018.06.27 godz. 16:20
OCENA
4,5/5

Przy wyborze najlepszej oferty lokacyjnej na rynku bankowym klienci kierują się przede wszystkim wysokością oferowanego przez bank oprocentowania w skali roku. Często wyższy procent na lokacie możliwy jest do osiągnięcia, jeśli klient zdecyduje się łącznie z depozytem otworzyć w konkretnym banku swoje konto osobiste. Czy taki manewr rzeczywiście może być opłacalny?

Fot: Atrakcyjne lokaty bankowe z kontem bankowym.

Lokata z kontem opłaca się wówczas, jeśli zapewnia wysokie oprocentowanie zdeponowanych środków, na dłuższy czas, a sam rachunek jest bezpłatny dla klienta. 

Bezpieczeństwo środków na lokatach
Jednym z najbardziej bezpiecznych narzędzi pomnażania posiadanego kapitału jest właśnie lokata. Środki deponowane na lokatach terminowych są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nawet jeśli zdarzyłoby się, że bank, w którym mamy otwartą lokatę ogłosi niewypłacalność i stanie się bankrutem, jego klienci nie stracą swoich depozytów. Zostaną one pokryte przez BFG do wysokości 100 000 euro na osobę.
Bezpieczeństwo złożonych na lokatach środków jest jednym z motywów, które popychają klientów do powierzania bankom swoich pieniędzy. Brane są przy tym pod uwagę najkorzystniejsze oferty lokat w danym czasie, oferujące najwyższe oprocentowanie podawane w skali roku. Czasem dla uzyskania wysokiego oprocentowania konieczne dla klienta staje się skorzystanie z dodatkowej oferty bankowej w postaci konta osobistego. Czy to się opłaca?

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Lokata z kontem - kiedy będzie to dobra oferta?
Z uwagi na skrajnie niskie stopy procentowe obowiązujące w Polsce od wielu miesięcy, banki nie mają zbyt dużego pola manewru w ustalaniu wysokości oprocentowania depozytów. Najlepiej oprocentowane lokaty przynoszą obecnie maksymalnie 4 proc. zarobku od kapitału w skali roku. Takie oferty są jednak obwarowane wieloma warunkami dodatkowymi. Są kierowane wyłącznie do nowych klientów, mają ograniczenia czasowe i wartościowe.
Często atrakcyjna lokata dostępna jest wyłącznie dla tych osób, które otworzą depozyt wraz z kontem osobistym. To wyraz cross-sellingu stosowanego przez banki. Oferty związane są powszechną metodą promowania całej oferty bankowej wśród klientów. Dla banków lokata z kontem osobistym to podwójny zysk dlatego warto klientowi zaproponować w jej przypadku nieco wyższe oprocentowanie niż przeciętne.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Nie zawsze jednak z perspektywy klienta rzeczywiście opłaca się skorzystać z oferty lokaty z kontem osobistym, jeśli rachunek wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat. Lokata z kontem opłaca się wtedy, gdy mamy do czynienia z rachunkiem bezpłatnym, a bank oferuje bardzo dobre lokaty na dłuższy czas niż 1-2 miesiące. Kolejnym przykładem zasadności wyboru takiej oferty jest to, kiedy klient nie jest zadowolony z dotychczas posiadanego rachunku bankowego.

Komentarze

comments powered by Disqus