A A A
drukuj

Na czym polega kredyt w rachunku bieżącym, tzw. linia?

Data publikacji: 2018.06.19 godz. 09:36
OCENA
4.2/5

Kredyt udzielony w rachunku bieżącym to kredyt obrotowy, powszechnie nazywany linią kredytową. Banki udzielają go klientom indywidualnym, jak i przedsiębiorcom. To wygodne rozwiązanie dla tych klientów, którzy chcą stworzyć sobie margines bezpieczeństwa finansowego.

Fot: Debet w koncie osobistym - na czym polega?

Banki udzielają kredytów w rachunkach bieżących, czyli tzw. linii kredytowych, po pozytywnej ocenie zdolności i wiarygodności kredytowej klienta. 

Czym jest kredyt w rachunku bieżącym?
Kredyt obrotowy udzielany w rachunku bieżącym w banku jest kredytem odnawialnym, nazywanym również linią kredytową. Podstawą udostępnienia takiego kredytu jest umowa kredytowa podpisywana z bankiem. Zanim jednak do tego dojdzie, musi odbyć się procedura kredytowa. Bank oceni zdolność i wiarygodność kredytową klienta. Jeśli ten już od pewnego czasu ma rachunek w danym banku, łatwiej będzie mu postarać się o linię kredytową.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Ważną cechą kredytu w rachunku bieżącym jest to, że pieniądze z niego mogą być przeznaczone na dowolny cel, a bank nie ingeruje w to. Pieniądze z linii kredytowej są stawiane do dyspozycji kredytobiorcy, a ten może z nich skorzystać w dowolnym momencie. Wysokość kredytu jest ustalana indywidualnie, zgodnie z wysokością zdolności kredytowej klienta. Bank bada wysokość wpływów na konto.

Koszty kredytu w koncie
Podstawową cechą linii kredytowej jest możliwość wielokrotnego wykorzystania przyznanego przez bank limitu. Klient płaci za przystąpienie do takiego zobowiązania, najczęściej opłatę w wysokości kilku procent udzielonej kwoty kredytu. Kredytobiorca zaczyna płacić odsetki od linii kredytowej dopiero w momencie, gdy z niej korzysta i tylko od powstałej w danym momencie kwoty zadłużenia. Każde wpływy na rachunek bieżący powodują zmniejszenie wysokości długu i tym samym kosztów ponoszonych z tytułu korzystania z niego.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Poza tym taka spłata odnawia limit linii kredytowej i ponownie będzie można sięgnąć po pieniądze z kredytu w rachunku bieżącym, kiedy przyjdzie na to odpowiedni czas. Z pieniędzy tych korzysta się dopiero wtedy, gdy klient wykorzysta wszystkie swoje środki finansowe.
Umowę o kredyt odnawialny podpisuje się z reguły na rok z góry, a później limit ulega przedłużeniu - automatycznie lub na wniosek klienta. Linię można też zamknąć, jeśli kredytobiorca uzna, że nie jest mu dłużej potrzebna.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »