A A A
drukuj

Na czym polega kredytowanie naprzemienne?

Data publikacji: 2020.01.13 godz. 12:59
OCENA
5,0/5

Kredyt jest produktem bankowym, udzielanym klientom spełniającym określone wymagania banku w kwestii ich wiarygodności i zdolności kredytowej. Banki udzielają kredytobiorcom między innymi kredytowania naprzemiennego. Na czym ono polega?

Fot: Kredytowanie naprzemienne

Kredytowanie naprzemienne polega na tym, że bank wypłaca pieniądze z przeznaczeniem na inwestycję mieszkaniową na zmianę z kredytobiorcą, a ten nie wnosi na początku wkładu własnego. 

Definicja kredytu naprzemiennego
Kredyt naprzemienny to forma wypłaty kredytu hipotecznego, w przypadku którego instytucja bankowa wypłaca pieniądze na zmianę z kredytobiorcą. Tym samym kredytowanie naprzemienne ściśle związane jest z kredytem zabezpieczonym hipoteką ustanowioną na nieruchomości mieszkalnej.
W praktyce kredytowanie naprzemienne polega na tym, że w jednym okresie bank wypłaca transzę kredytu kredytobiorcy, a następnie to on wypłaca na sfinansowanie inwestycji swoje własne środki pieniężne. Co ważne, przy kredytowaniu tego rodzaju nie trzeba wpłacać na początku okresu kredytowania wkładu własnego, co jest konieczne przy zaciąganiu klasycznych kredytów hipotecznych. Wówczas banki wymagają co najmniej 20-procentowego wkładu własnego, choć połowa może zostać zastąpiona np. ubezpieczeniem.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Zasady kredytowania naprzemiennego z kredytem hipotecznym
Ryzyko kredytowe ponoszone przez bank przy kredytowaniu naprzemiennym jest wyższe niż przy klasycznym kredycie hipotecznym, ponieważ klient nie uruchamia od początku swoich własnych środków finansowych. Robi to dopiero po wypłacie transzy kredytowej, w kolejnym etapie kredytowania. Tymczasem wkład własny przy standardowym kredycie hipotecznym jest zabezpieczeniem dla banku i zmniejsza ponoszone ryzyko, ponieważ daje kredytodawcy pewność co do wiarygodności kredytowej obsługiwanego kredytobiorcy.
Szanse na kredytowanie naprzemienne będą mieli ci klienci, którzy dobrze umotywują swój wniosek. Każda transza kredytu może być wypłacana na sfinansowanie inwestycji dewelopera, a w późniejszym czasie klient banku zaangażuje swoje środki do inwestycji budowlanej.
Przy staraniu się o kredytowanie naprzemienne konieczne jest wykazanie w banku dobrej zdolności kredytowej i na przykład tego, że klient ma zamrożone środki własne na lokatach terminowych, które będzie mógł później przeznaczyć na zaplanowaną inwestycję.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Kiedy można skorzystać z kredytowania naprzemiennego?
Kredytobiorca zobowiązany jest spełnić określone w polityce banku warunki, by móc skorzystać z kredytowania naprzemiennego. Podstawą będzie udokumentowanie i dołączenie odpowiednich załączników do wniosku kredytowego, które pokazują, że klient ma własne środki, warunkujące jego zdolność kredytową. Nie muszą to być oszczędności gotówkowe, ale dopuszczalne jest także potwierdzenie posiadania innej formy aktywów, np. nieruchomości na sprzedaż. Bank przeanalizuje, jaką mają one wartość i podejmie decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego z finansowaniem naprzemiennym.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »