A A A
drukuj

Na czym polega restrukturyzacja długu w przedsiębiorstwie?

Data publikacji: 2016.01.20 godz. 14:07
OCENA
4.0/5

Zadłużenie przedsiębiorcy może doprowadzić do likwidacji firmy. Aby tego uniknąć, w wielu przypadkach, można podjąć kroki w kierunku restrukturyzacji posiadanych długów.

Fot: Na czym polega restrukturyzacja długu w przedsiębiorstwie?

Naprawa długu
Wyjaśniając pojęcie restrukturyzacji długu najprościej można powiedzieć, że jest to swoista naprawa niekorzystnej sytuacji finansowej, w której znalazła się nasza firma. Polega ona na zmianie warunków spłaty posiadanych zobowiązań finansowych w taki sposób, aby dłużnik zyskał wystarczająco dużo czasu na zainicjowanie działań w celu poprawy kondycji finansowej firmy, ale bez pozostawiania zaległości w płatnościach bieżących.

Z korzyścią dla wierzycieli
Popadnięcie firmy w kłopoty finansowe powoduje, że przestaje ona regulować swoje zobowiązania. Przez to cierpią jej wierzyciele, ponieważ nie odzyskują swoich należności terminowo. W efekcie, również i oni mogą stracić swoją płynność finansową. Dlatego restrukturyzacja długu dłużnika również z ich perspektywy będzie jak najbardziej korzystną sytuacją, ponieważ wierzyciele mogą w stosunkowo krótkim czasie, bez konieczności angażowania windykatorów, odzyskać swoje pieniądze.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Restrukturyzacja zadłużenia przynosi wiele korzyści dla samych dłużników, m.in.:

  • uniknięcie wpisania do Rejestrów Dłużników prowadzonych w Polsce,
  • uniknięcie pogorszenia płynności finansowej lub jej utraty,
  • utrzymanie pozytywnego wizerunku firmy w oczach klientów i kontrahentów.

Jak dokonać restrukturyzacji długu?
Istnieje wiele sposobów restrukturyzowania długów. Do najpopularniejszych należą:

  • Zaciągnięcie kredytu restrukturyzacyjnego - pozwala on na spłatę wcześniejszych kredytów i pożyczek, w przypadku których klient spóźnia się z regulowaniem kolejnych rat.
  • Wakacje kredytowe - najczęściej dotyczą długów, jakie przedsiębiorca posiada w banku, w którym zaciągnął kredyt. Może on złożyć wniosek o zawieszenie spłaty kapitału, odsetek lub obu tych elementów raty kredytowej nawet na kilka miesięcy. Ważne jest, że przy zawieszeniu tylko spłaty kapitału kredytowego, odsetki i tak trzeba będzie regulować w terminach wskazanych przez bank. Taka restrukturyzacja jest polecana dla tych dłużników, którzy wiedzą, że pogorszenie ich sytuacji finansowej jest tylko chwilowe.
  • Wydłużenie okresu spłaty zobowiązania - można wynegocjować z wierzycielami, że dług zostanie spłacony w innym, dalszym terminie. Aby wierzyciele przychylili się do takiego rozwiązania, najczęściej wymagane jest dokonanie spłaty choć części zadłużenia.
  • Zmiana zabezpieczenia - w niektórych przypadkach, jeśli istnieje ku temu solidne uzasadnienie, można wystąpić do wierzycieli o sprzedaż zabezpieczenia rzeczowego zobowiązania.

Niezależnie od tego, jaką drogę restrukturyzacji długu wybiera przedsiębiorca, należy odważnie przystąpić do takich prac i wziąć odpowiedzialność za powstanie zadłużenia.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »