A A A
drukuj

Na czym polegają tzw. raty balonowe?

Data publikacji: 2018.03.07 godz. 10:06
OCENA
4.0/5

Na ogół zaciągnięte kredyty i pożyczki spłaca się w równych lub malejących ratach kapitałowo-odsetkowych. Z inną sytuacją mamy do czynienia w przypadku tzw. rat balonowych, które są charakterystyczne dla wielu kredytów samochodowych. Na czym one polegają?

Fot: Czym jest kredyt z ratą balonową?

Raty balonowe są właściwe dla popularnych kredytów samochodowych, w których na wstępie płaci się około 10-procentową opłatę wstępną, a później spłaca się niskie raty miesięczne złożone wyłącznie z odsetek. Na koniec okresu kredytowania trzeba zapłacić tzw. ratę z wykupem, jeśli klient chce zachować samochód. Oznacza to konieczność zapłaty nawet połowy wartości samochodu. 

Konstrukcja kredytu z ratą balonową
Pod pojęciem raty balonowej należy rozumieć szczególną formę spłaty kredytu, która polega na tym, że klient w pierwszym okresie kredytowania spłaca jedynie odsetki, zaś spłata kapitału oraz ostatniej części odsetek następuje dopiero pod koniec okresu kredytowania, w ostatniej racie.
Najczęściej z ratami balonowymi oferowane są klientom kredyty samochodowe i nazywa się je kredytami z ratą wykupową. Taka opcja finansowania zapewnia najniższe możliwe obciążenie budżetu domowego klienta przez cały okres kredytowania, ponieważ raty są skrajnie niskie.
Przy kredycie z ratami balonowymi najpierw klient musi zapłacić pewien procent wartości przedmiotu kredytowania, np. 10 proc. wartości samochodu. Później płaci niskie raty miesięczne, aż do czasu zakończenia umowy kredytowej, kiedy w ostatniej racie musi spłacić znaczną część pożyczonej kwoty.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Ryzyko kredytowe
Podmiot udzielający kredytu z ratą balonową ponosi wysokie ryzyko takiego kredytowania. W jego przypadku nie występuje zjawisko regularnego powrotu pożyczonego kapitału, co powinno być zrekompensowane większą marżą kredytową lub dodatkowymi zabezpieczeniami, na przykład w postaci zastawu rejestrowego. Kapitał jest fizycznie na dłużej pożyczany kredytobiorcy, ale za to płacić musi on wyższe odsetki niż przy tradycyjnym kredycie ze spłatą w ratach równych lub malejących.

Korzyści z rat balonowych dla klientów
Przy zaciąganiu kredytów z ratą balonową klienci mogą dłużej cieszyć się przedmiotem kredytowania, zwykle samochodem, bez ponoszenia przy tym wysokich kosztów. W efekcie mogą przy angażowaniu niskiego kapitału wymieniać samochody na nowe, bez konieczności spłaty ostatniej, wysokiej raty. Kredyt z wykupem działa w ten sposób, że mogą płacić niższą ratę miesięczną, a na koniec trwania umowy zdecydować się na odsprzedaż auta i rozliczyć je w ramach raty balonowej. W tym samym czasie może podpisać nową umowę kredytu z wykupem i mieć nowe auto do dyspozycji na kilka kolejnych lat.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Wysokość ostatniej raty balonowej, w zależności od okresu kredytowania, może wynieść nawet połowę wartości kupowanego na kredyt samochodu. Im dłużej trwa umowa kredytowa, tym mniejszy procent wykupu obowiązuje na koniec okresu jej trwania.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »