A A A
drukuj

Na czym w istocie polega kredyt obrotowy dla firm?

Data publikacji: 2019.09.09 godz. 11:54
OCENA
5.0/5

Banki mają w swojej ofercie przeznaczonej dla sfery biznesu szczególny kredyt, mianowicie kredyt obrotowy dla firm. Kiedy warto go zaciągnąć i w czym tkwi jego specyfika?

Fot: Linia kredytowa w rachunku firmowym

Kredyt obrotowy pozwala na utrzymanie płynności finansowej firmy w trudnych chwilach, kiedy pojawiają się zatory płatnicze, ale też środki pochodzące z niego mogą być wykorzystywane właściwie dowolnie przez przedsiębiorcę. 

Jak działa kredyt obrotowy dla firm?
Utrzymanie płynności finansowej jest priorytetem w działalności gospodarczej. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że powstają zatory płatnicze, kontrahenci nie płacą przedsiębiorcy za dostawy czy wykonane usługi, w efekcie traci on płynność finansową. Aby do tego nie doprowadzić i przetrwać trudny okres, warto jest wcześniej przedsięwziąć odpowiednie środki ochronne. W ramach prewencji przedsiębiorca może postarać się o uzyskanie kredytu obrotowego dla swojej firmy. Ma on na celu sfinansowanie na bieżąco działalności firmowej.

Jak w praktyce wygląda korzystanie z kredytu obrotowego?
Pierwszym krokiem do uzyskania kredytu obrotowego jest wnioskowanie o niego w wybranym banku. Firma musi spełniać indywidualne oczekiwania danej instytucji kredytującej, zwłaszcza odnośnie do stażu na rynku czy historii kredytowania oraz wysokości miesięcznych przychodów. Jeśli wniosek kredytowy zostanie zaakceptowany, bank udzieli kredytu obrotowego w formie :

  • kredytu obrotowego ratalnego,
  • linii kredytowej w rachunku bieżącym.

Sprawdź oferty kredytów firmowych w porównywarce eBroker.pl »

W przypadku kredytu ratalnego klient uzyskuje po prostu środki finansowe na konto, które spłaca ratalnie, a każda rata składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Natomiast linia kredytowa w rachunku bieżącym pozwala na uzyskanie określonego limitu kredytowego i skorzystanie z niego, kiedy zajdzie taka potrzeba. Firma może wielokrotnie korzystać z udzielonej kwoty kredytu obrotowego, jeśli spłaci zobowiązanie. Odsetki są pobierane przez bank w takim przypadku od faktycznej kwoty wykorzystanego kredytu, a nie od udzielonego limitu. To elastyczny sposób na finansowanie działalności gospodarczej.

Jakie warunki trzeba spełnić do kredytu obrotowego?
Szansę na uzyskanie kredytu obrotowego w wybranej formie mają przedsiębiorcy z co najmniej 6-miesięcznym lub 12-miesięcznym stażem rynkowym. Takim firmom najczęściej udzielane są przez różne banki kredyty obrotowe. Muszą one mieć stabilną sytuację finansową i nie mieć niespłaconych długów kredytowych, w ZUS czy w urzędzie skarbowym.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
W nielicznych przypadkach bank zaoferuje kredyty obrotowe dedykowane dla nowych firm i start-upów, a wysokość kredytu oraz warunki jego spłaty zostaną dostosowane do specyfiki działalności firmy.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »