A A A
drukuj

Nadzór podatkowy przeciwko walce na lokaty?

Data publikacji: 2012.01.24 godz. 08:48

Opracowanie własne
OCENA
0/5

Wprowadzane zmiany w ordynacji podatkowej niosą za sobą znaczne straty dla klientów. Na pewno będą oznaczały spadek zysków.

Dla klientw zmiany w ordynacji podatkowej wprowadzone od nowego roku będą oznaczały spadek zysków z lokat z dzienną kapitalizacją. Nie wszystkie instytucje bankowe bowiem będą mogły sobie pozwolić na pogorszenie warunków – mogłoby to skłonić klienta do przeniesienia oszczędności gdzie indziej. Ten problem dotyczyć będzie zwłaszcza małych banków, które do tej pory swoją przewagę konkurencyjną budowały głównie na depozytach z dzienną kapitalizacją odsetek. Teraz może im grozić odpływ kapitałów do konkurencji. Prawie pewnym jest, że przynajmniej w początkowej fazie banki będą starały się niwelować gwałtowny spadek oprocentowania podnosząc stawki na lokatach. Już teraz zauważamy, że oprocentowanie lokat krótkoterminowych wyraźnie rośnie, a kilka banków proponuje stawki oscylujące wokół nawet 7 proc.

Jeszcze do niedawna bankowcy pewni byli, że naturalną konsekwencją zmian w ordynacji będzie kolejna wojna na lokaty. W ostatnich dniach ubiegłego roku jednak nadzorca rozwiał te wątpliwości. Komisja Nadzoru Finansowego wystosowała bowiem list, w którym przestrzegła przed próbami unikania podatku i nienaturalnym windowaniem oprocentowania. 

Reakcja była natychmiastowa. Część banków obniżyła oprocentowanie (np. BGŻOptima, Meritum czy Polbank), a część zdecydowała się od razu wycofać z oferty depozyty z jednodniowe (np. PKO BP). Jednak nie wszyscy posłuchali zaleceń nadzorcy. Niesubordynacja taka może skłonić Komisję Nadzoru Finansowego do wytoczenia dział większego kalibru, czyli rekomendacji. W ostatnich latach to właśnie w ten sposób uregulować musiał rynek kredytów mieszkaniowych.

(Źródło: Bankier.pl)

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »