Polacy zdecydowanie skłaniają się ku kredytom ratalnym. Stosunkowo rzadko korzystają natomiast z kredytów w rachunku. Zdaniem analityków Expandera niedoceniany kredyt w koncie jest wygodnym i często tanim sposobem finansowania wydatków konsumpcyjnych.
Kredyt w rachunku bankowym nie zdoby wielkiej popularności. Według NBP zadłużenie w rachunkach stanowi jedynie ok. 9% sumy wszystkich zaciągniętych kredytów konsumpcyjnych. Dla porównania ok. 10% to karty kredytowe. Na pozostałe ok. 81% składają się głównie kredyty gotówkowe i ratalne.
ZOBACZ: Ekspresowy kredyt w koncie do dwukrotności dochodów>>
Okazuje się natomiast, że limit kredytowy w koncie, czyli to, co potocznie nazywamy kredytem odnawialnym, w większości przypadków może przynieść znaczenie więcej korzyści niż preferowany przez Polaków kredyt gotówkowy. Prowizja średnio wynosi ok. 1,5%, podczas gdy w przypadku kredytu gotówkowego jest to ok. 3%, a nierzadko nawet 5%. Przy dużej kwocie zadłużenia można więc sporo zaoszczędzić wybierając kredyt w rachunku.
Dodajmy, że prowizja za korzystanie kredytu w rachunku jest niska, ale trzeba ją płacić co roku. Za uzyskanie kredytu gotówkowego płacimy natomiast tylko raz. W efekcie limit w koncie jest tańszy jeśli okres kredytowania nie przekracza 2 lat.
Debet (kredyt w koncie) daje też dużą swobodę. Nie musimy korzystać z całej przyznanej kwoty. Możemy skorzystać tylko z jej części i np. wydać 3 000 zł z dostępnych 5 000 zł. W takiej sytuacji odsetki zapłacimy jedynie od kwoty wykorzystanej. Pozostałą część możemy wykorzystać wtedy, kiedy będzie nam potrzebna. W przypadku kredytu ratalnego płacimy natomiast odsetki od całej kwoty.
Załóż darmowe konto z limitem do dwukrotności dochodów>>
Źródło: biznes.onet.pl
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.