A A A
drukuj

Niskie zainteresowanie kredytami studenckimi

Data publikacji: 2018.03.08 godz. 14:37
OCENA
0/5

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego publikuje dane dotyczące zainteresowania polskich studentów i doktorantów możliwością zaciągnięcia preferencyjnego kredytu studenckiego. Z roku na rok liczba udzielonych kredytów studenckich wyraźnie maleje. Dlaczego studenci nie chcą już takiego wsparcia finansowego?

Fot: Kredyt studencki traci na popularności.

Tanie kredyty studenckie, z oprocentowaniem w wysokości 0,875 proc. w skali roku są coraz mniej popularne wśród studentów. W roku akademickim 2016/2017 udzielono zaledwie 4444 takich kredytów, podczas gdy kilka lat temu było ich kilkadziesiąt tysięcy.  

Warunki finansowania w ramach kredytu studenckiego
W ubiegłym roku akademickim maksymalny dochodów na osobę w rodzinie, uprawniający do przyznania kredytu studenckiego wynosił 2500 zł. Do ubiegania się o kredyt studencki uprawnieni są studenci wszystkich lat studiów, w tym doktoranci. Do wniosku o kredyt wystarczy dołączyć już tylko oświadczenia o wysokości uzyskiwanych dochodów.
Banki biorące udział w programie kredytów studenckich wypłacają maksymalnie po 1000 zł miesięcznie, przez cały okres trwania studiów.
Kredyt studencki jest specyficzną formą kredytowania, ponieważ wypłacany jest w transzach miesięcznych, przez cały rok akademicki, a należy go zacząć spłacać dopiero po 2 latach od zakończenia edukacji w szkole wyższej - w preferencyjnie niskich ratach. Jego oprocentowanie wynosi połowę stawki stopy redyskonta weksli - obecnie 0,875 proc.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Malejące zainteresowanie kredytami studenckimi
Od początku funkcjonowania programu preferencyjnych kredytów studenckich udzielono ich już 394 tys. W ostatnich latach widoczne jest jednak malejące zainteresowanie takim wsparciem finansowym ze strony państwa dla studentów.
Jeszcze w roku akademickim 2010/2011 udzielono 22 880 kredytów studenckich, a wnioskowało o nie 24 246 studentów. W kolejnych latach wniosków było coraz mniej. W roku akademickim 2016/2017, według danych MNiSW, udzielono 4444 kredytów studenckich, a 4456 osób o nie wnioskowało. Rok wcześniej zaledwie 0,38 proc. studentów w Polsce skorzystało z nisko oprocentowanego kredytu studenckiego.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Okazuje się więc, że dziś mniej niż 1 proc. studentów decyduje się zaciągnąć kredyt studencki, a dzieje się to pomimo zmniejszenia wymagań względem studentów i zwiększenia maksymalnego dochodu uprawniającego do przyznania kredytu studenckiego. Spadek zainteresowania finansowaniem studenckim może wynikać z niżu demograficznego.
Innym czynnikiem decydującym o niskim poziomie zainteresowania kredytami studenckimi jest to, że 41 proc. wszystkich polskich studentów podczas zdobywania nauki na studiach zamieszkuje z rodzicami, dlatego nie potrzebuje aż tyle pieniędzy na utrzymanie się na studiach.

 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »