A A A
drukuj

Nowe formularze PIT – sprawdź, co się zmienia!

Data publikacji: 2019.11.26 godz. 14:41
OCENA
2,8/5

Zgodnie z projektem nowego rozporządzenia dotyczącego wzorów zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w Polsce od 2020 roku podatnicy będą rozliczać się na nieco innych drukach PIT. Które formularze ulegną zmianie?

Fot: Stare formularze PIT do zmiany!

Od nowego roku podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będą musieli rozliczać się z fiskusem z wykorzystaniem nowych formularzy podatkowych. Zmianie ulegną m.in. popularne deklaracje PIT-36 i PIT-37. 

Które druki PIT do zmiany?
Przywołany projekt rozporządzenia wskazuje, które z formularzy podatkowych w zakresie podatku PIT ulegną ostatecznie zmianom. Dotyczyć to będzie:

  • deklaracji podatkowych: PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39;
  • załączników do deklaracji podatkowych: PIT/B, PIT/BR, PIT/D, PIT/DS, PIT/IP, PIT/M, PIT/MIT, PIT/PM, PIT/O, PIT/Z oraz PIT/ZG.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Resort finansów zaznacza, że podatnicy, którzy mają rozliczać się z fiskusem na wyżej wymienionych drukach, powinni sprawdzić, czy posiadany przez nich formularz, zwłaszcza papierowy, jest aktualny. Nowe formularze będą mieć zastosowanie do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od 1 stycznia 2019 roku.

Powody zmian
Okresowo formularze podatkowe PIT są modyfikowane po to, by dostosować je do zmieniających się przepisów prawa podatkowego. Tym razem nie jest inaczej. Składane przez podatników podatku PIT formularze rozliczeniowe i załączniki do nich musiały ulec zmianie w związku z:

  • modyfikacjami dotyczącymi tzw. minimalnego podatku dochodowego od przychodów z budynków,
  • nowymi terminami składania zeznań podatkowych,
  • zmianami dotyczącymi m.in. opodatkowania przychodów z kryptowalut, cen transferowych i tzw. exit tax.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Nowe wzory formularzy PIT będą zgodne także z ulgami podatkowymi, z których po części można już korzystać w 2019 roku. Mowa tu o uldze podatkowej dla młodych, czyli zerowym PIT, zakładającym częściowe zwolnienie z podatku przychodów uzyskiwanych przez osoby do 26. roku życia. Przewidziano również dostosowanie formularzy deklaracji PIT do nowych regulacji związanych z tzw. ulgą termomodernizacyjną.

Wszystkie formularze PIT, które będą obowiązywać względem rozliczeń podatkowych za 2019 rok, są wprowadzane na mocy projektu rozporządzenia z dnia 16 września 2019 roku Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju w sprawie wzorów zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »