A A A
drukuj

Od 1 października 2017 obniżenie wieku emerytalnego

Data publikacji: 2017.09.05 godz. 11:59
OCENA
2.8/5

Zgodnie z zapowiedzią Prawa i Sprawiedliwości z czasów kampanii wyborczej, została spełniona obietnica obniżenia wieku emerytalnego. Dotychczas za sprawą koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego wiek ten wynosił 67 lat. Od 1 października 2017 roku powróci obniżony wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn.

Fot: Od 1 października 2017 niższy wiek emerytalny!

Z dniem 1 października 2017 roku zmieni się w Polsce powszechny wiek emerytalny. Ponownie dla kobiet wyniesie on 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. 

60 i 65 lat
Nie 67 lat, a zaledwie 60 dla kobiet i 65 dla mężczyzn - tyle będzie wynosił wiek emerytalny od 1 października 2017 roku. Powszechny wiek emerytalny tym samym zostanie obniżony. Emeryturę w wieku odpowiednio dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat obywatele otrzymają, nawet jeśli nie będą mogli przedstawić określonego stażu ubezpieczeniowego. Emerytura będzie wypłacana na wniosek ubezpieczonego lub z urzędu po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Nowy wiek emerytalny, który wchodzi w życie 1 października bieżącego roku, dotyczy także okresowej emerytury kapitałowej, przyznawanej na wniosek lub z urzędu, zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach kapitałowych.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Kto przejdzie na emeryturę w wieku 60 lub 65 lat?
Do 30 września 2017 roku obowiązuje w Polsce wiek emerytalny w wysokości 67 lat dla obu płci. W wyniku podjętych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości decyzji, już wkrótce na emeryturę będą przechodzić osoby, które:

  • skończą 60 lub 65 lat po 30 września bieżącego roku,
  • do 30 września 2017 roku skończą 60 lub 65 lat, ale nie osiągną do tego czasu podwyższonego wieku emerytalnego (67 lat),
  • do 30 września 2017 roku osiągnął również podwyższony wiek emerytalny, jeśli nie mają jeszcze przyznanej powszechnej emerytury.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Jeśli kobieta przed 1 października 2017 roku ukończy 60 lat, a mężczyzna 65 lat, choć nie będą jeszcze w podwyższonym wieku emerytalnym, otrzymają emeryturę powszechną od miesiąca zgłoszenia wniosku o świadczenie, ale nie wcześniej niż od 1 października tego roku.
Wraz z obniżeniem wieku emerytalnego, obniżony będzie także staż wymagany do uzyskania najniższej emerytury. Kobieta będzie musiała wykazać 20 lat minimalnego stażu składkowego i nieskładkowego, aby mieć gwarancję najniższej emerytury. Dla mężczyzn okres ten pozostaje bez zmian i wynosi 25 lat.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »