A A A
drukuj

Od grudnia obowiązkowe elektroniczne zwolnienia lekarskie. Co to zmieni?

Data publikacji: 2018.07.27 godz. 11:26
OCENA
3.2/5

Od 1 grudnia 2018 r. elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) staną się obowiązkowe. Tłumaczymy, jak działa system takich zwolnień. Jego wprowadzenie będzie korzystne dla pracowników i pracodawców!

Fot: Od grudnia tylko elektroniczne L4 e-ZLA.

Wielu pracownikw miało już do czynienia z systemem elektronicznych zwolnień lekarskich. Trudno się temu dziwić, bo wspomniany system działa od 1 stycznia 2016r. Na razie wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) nie jest obowiązkowe, a lekarze nadal mogą korzystać z tradycyjnych papierowych formularzy (ZUS ZLA). Opisywana sytuacja zmieni się wraz z początkiem grudnia 2018r. Właśnie wtedy elektroniczne zwolnienia lekarskie staną się jedynym dostępnym rozwiązaniem, a druki ZUS ZLA odejdą do lamusa. Ze względu na tę zmianę, postanowiliśmy krótko wytłumaczyć zasady działania systemu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Wydaje się, że całkowita informatyzacja zwolnień lekarskich będzie pozytywną zmianą dla pacjentów i pracodawców.
Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Elektroniczne zwolnienie automatycznie trafia od lekarza do ZUS-u
System elektronicznych zwolnień lekarskich został wprowadzony między innymi w celu przyspieszenia obiegu informacji pomiędzy lekarzami, pracodawcami oraz ZUS-em. Nowe rozwiązanie ma również przeciwdziałać rozmaitym oszustwom związanym z wykorzystywaniem papierowych formularzy ZUS ZLA. Trudno ukryć, że część lekarzy nie jest entuzjastycznie nastawionych do nowego systemu (m.in. ze względu na konieczność uzyskania darmowego certyfikatu informatycznego i rejestracji na platformie PUE ZUS lub zainstalowania tzw. aplikacji gabinetowej). Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekonuje jednak, że wprowadzane rozwiązanie ma wiele zalet dla lekarzy. Zgodnie ze stanowiskiem ZUS-u, wystawianie elektronicznego zwolnienia lekarskiego trwa krócej niż uzupełnienie papierowego formularza ZUS ZLA. System informatyczny automatycznie uzupełnia bowiem pozostałe dane pacjenta po wpisaniu jego PESEL-u, a także weryfikuje datę początku niezdolności do pracy i podpowiada lekarzowi m.in. numer statystyczny choroby.
Poza ułatwieniami związanymi z wypełnianiem elektronicznego formularza, system e-ZLA zwalnia również lekarzy z obowiązku dostarczania papierowych zwolnień do ZUS-u oraz przechowywania ich kopii. Medycy nie będą również musieli pobierać papierowych formularzy ZUS ZLA z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wszystkie te zmiany wynikają z faktu, że elektroniczne zwolnienie lekarskie zostanie automatycznie wysłane do ZUS-u.
60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Pracodawca przez Internet może sprawdzić zwolnienia lekarskie …
Na upowszechnieniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA), mają skorzystać również polscy pracodawcy. Właściciele firm posiadający profil na platformie PUE ZUS, niezwłocznie otrzymają informacje o nowym zwolnieniu lekarskim swojego pracownika. Pracodawcy poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), będą mogli również uzyskać wgląd do samego zwolnienia (bez numeru statystycznego choroby). Z takiej możliwości prawdopodobnie skorzysta wiele firm. W tym kontekście warto pamiętać, że do końca 2015 r. swój profil na PUE ZUS musiały utworzyć przedsiębiorstwa rozliczające składki ZUS za więcej niż 5 osób.
Niektórzy pracodawcy posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), zainteresują się jeszcze jedną funkcjonalnością nowego systemu. Chodzi o możliwość złożenia elektronicznego wniosku do ZUS-u w celu weryfikacji prawidłowości zwolnienia lekarskiego.
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się czy system dotyczy też małych firm »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »