A A A
drukuj

Od grudnia obowiązkowe elektroniczne zwolnienia lekarskie. Co to zmieni?

Data publikacji: 2018.07.27 godz. 11:26
OCENA
3.2/5
Najmniejsze firmy również będą uczestniczyć w nowym systemie
Warto dodać, że w systemie e-ZLA będą uczestniczyć również pracodawcy nie posiadający konta na platformie PUE ZUS. Takie osoby fizyczne lub spółki dostaną od pracowników dokument z systemu e-ZLA wcześniej wydrukowany przez lekarza (wraz z pieczątką i podpisem medyka). Doktor już na etapie wystawiania zwolnienia lekarskiego otrzyma informację o konieczności sporządzenia wydruku (ze względu na brak dostępu pracodawcy pacjenta do profilu PUE ZUS). Sami pracownicy również powinni wiedzieć o konieczności dostarczania pracodawcy papierowych wersji zwolnień lekarskich. Właściciele firm pod koniec 2015 roku zostali bowiem zobowiązani do powiadomienia pracowników o konieczności przynoszenia wydruków zwolnień lekarskich z systemu e-ZLA. Nowi pracownicy muszą otrzymać odpowiednią informację od pracodawcy (dotyczącą systemu e-ZLA), już w pierwszym dniu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.
Trzeba podkreślić, że wykonanie wydruku zwolnienia lekarskiego jest możliwe dopiero wtedy, gdy informacja o wspomnianym zwolnieniu trafiła już do ZUS-u. O wydruk może wnioskować również osoba, której pracodawca posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W kontekście informacji dla pacjenta warto wiedzieć, że taka osoba może sprawdzić wszystkie wystawione zwolnienia lekarskie po zalogowaniu do systemu PUE ZUS. Dostęp do wspomnianego systemu obecnie jest możliwy między innymi poprzez tzw. profil zaufany oraz systemy bankowości elektronicznej kilku banków (Bank Millennium, PKO BP/Inteligo, BZ WBK, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski i Bank Pocztowy).

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »
Pracownicy z pewnością skorzystają na systemie e-ZLA jeśli ich pracodawca posiada dostęp do platformy PUE ZUS. W takim przypadku, nie występuje bowiem obowiązek dostarczania przedsiębiorcy zwolnień lekarskich w wersji papierowej. Obecnie taki obowiązek często spoczywa np. na krewnych osoby chorej lub opiekującej się chorym dzieckiem. W ramach systemu e-ZLA nie obowiązują również graniczne terminy dostarczenia zwolnień lekarskich skutkujące obniżeniem zasiłku chorobowego lub opiekuńczego. Na systemie e-ZLA na pewno skorzystają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Takie osoby po 1 grudnia 2018 r. nie będą bowiem musiały dostarczać swojego zwolnienia lekarskiego do ZUS-u.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus