A A A
drukuj

Opłata przygotowawcza przy kredycie - jaką funkcję pełni?

Data publikacji: 2018.09.03 godz. 16:16
OCENA
5.0/5

Przy korzystaniu z kredytów i pożyczek można spotkać się z wieloma opłatami dodatkowymi, poza odsetkami naliczanymi jako wynagrodzenie dla pożyczkodawcy czy kredytodawcy. Koszty pozaodsetkowe zobowiązań finansowych są naliczane w różnej postaci i za różne aktywności. Wśród nich wymienia się między innymi opłatę przygotowawczą. Czym ona jest?

Fot: Co to jest opłata przygotowawcza?

Opata przygotowawcza pobierana jest w związku z przygotowaniem umowy pożyczkowej czy kredytowej i ma rekompensować pożyczkodawcy czy kredytodawcy koszty poniesione w związku z weryfikacją zdolności kredytowej czy opracowaniem pozostałych dokumentów.

Za co płacimy w ramach opłaty przygotowawczej?
Opłata przygotowawcza jest kosztem, jaki kredytodawca nalicza w związku z przygotowaniem umowy kredytowej czy też w związku ze sprawdzaniem zdolności kredytowej klienta. Taka opłata ma rekompensować nakłady pracy, jakie kredytodawca musiał włożyć w ten proces.
Z taką opłatą mamy do czynienia często w przypadku pożyczek ratalnych, gdzie spłata rozłożona jest na długi czas, a pożyczkodawca ma prawo naliczyć dodatkowe koszty pozaodsetkowe w ramach ustawowych limitów. Wysokość opłaty przygotowawczej powinna być stała i niezależna od kwoty pożyczki czy okresu kredytowania. Jednak zdarza się, że ta opłata rośnie proporcjonalnie do wysokości zobowiązania. Im większa kwota, tym większą opłatę przygotowawczą trzeba zapłacić, choć nie jest to rzecz jasna regułą.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Gdzie szukać wysokości opłaty przygotowawczej?
W tabelach opłat i prowizji firm pożyczkowych lub banków obowiązkowo musi znaleźć się wysokość opłaty przygotowawczej. Należy zaznaczyć, że taki wymóg istnieje w związku z przepisami ustawy o kredycie konsumenckim. Informacje o opłacie przygotowawczej mogą znaleźć się też na stronie internetowej pożyczkodawcy, a także w umowie pożyczkowej czy umowie kredytowej.

Opłata przygotowawcza a prowizja
Nie można utożsamiać opłaty przygotowawczej z prowizją pobieraną z tytułu przystąpienia kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy do zobowiązania. To dwa odrębne koszty, choć liczone wspólnie w ramach tzw. pozaodsetkowych kosztów kredytów i pożyczek. Prowizja jest zapłatą za udzielenie zobowiązania, a opłata przygotowawcza ma rekompensować czynności podjęte przez bank lub firmę pożyczkową w związku z podjęciem decyzji o udzieleniu finansowania zewnętrznego.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Opłata przygotowawcza musi mieścić się w limitach kosztów pozaodsetkowych wskazanych w znowelizowanej ustawie o kredycie konsumenckim. Nie mogą być one wyższe niż 25 proc. kwoty zobowiązania i 30 proc. kwoty pożyczki w skali roku. 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »