A A A
drukuj

Pilne! Zmiany w programie Rodzina 500 Plus

Data publikacji: 2017.06.14 godz. 12:08

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4.2/5

Zmiany we flagowym programie rządu są już przesądzone. Znamy niektóre propozycje modyfikacji dotyczących 500+.Kto zyska, a kto straci na tych zmianach? Sprawdź koniecznie!

Fot: Zmiany w rządowym programie 500 zł na dziecko.

Wszelkie informacje o zmianach dotyczcych programu Rodzina 500 Plus, wzbudzają spore zainteresowanie opinii publicznej. Trudno się temu dziwić, gdyż flagowy program rządu cieszy się sporą popularnością. Według najnowszych danych, nowe świadczenie wychowawcze jest wypłacane rodzicom 3,8 mln niepełnoletnich dzieci. Do tej pory, polskie rodziny otrzymały około 20 mld zł z budżetu państwa. Duży koszt rządowego programu, budzi obawy związane z zaostrzeniem zasad przyznawania „500+”. Pojawiają się np. propozycje wprowadzenia kryterium dochodowego również w przypadku świadczeń dotyczących drugiego i kolejnego dziecka. Na razie decydujący głos ma jednak rząd, który nie planuje podobnych restrykcji. Zapowiadane zmiany w zasadach rządowego programu mają inny charakter. Powinny one wyeliminować przynajmniej część nadużyć.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Nowe przepisy mają zapobiec zaniżaniu dochodów przez rodziny …
Zgodnie z oficjalnym przekazem rządu, przypadki nieuczciwości beneficjentów programu „500 Plus” należą do rzadkości. W praktyce sytuacja wygląda jednak nieco inaczej. Świadczy o tym rozbieżność liczby rodzin pobierających nowe świadczenie wychowawcze z wcześniejszymi szacunkami. Wiele wskazuje na to, że niektórzy rodzice po prostu próbują zaniżyć swój dochód. Takie praktyki polegają na dobrowolnej pracy bez umowy, otrzymywaniu części wynagrodzenia bez składek ZUS i podatku albo krótkotrwałej rezygnacji z pracy (często połączonej z obniżeniem oficjalnej pensji). Dzięki wspomnianym próbom obejścia przepisów, rodzina nie przekracza limitu dochodowego w programie „500 Plus”, który dotyczy tylko świadczenia na pierwsze dziecko. Wspomniany limit to 800 zł netto („na rękę”) miesięcznie w przeliczeniu na członka rodziny. Analogiczna kwota wzrasta do 1200 zł/m-c w przypadku wychowywania niepełnosprawnego dziecka. 
Przeczytaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące programu 500 Plus »

Trzeba zdawać sobie sprawę, że niemożliwe jest udaremnienie wszystkich prób wyłudzenia świadczeń z programu „500 Plus”. Rząd jak na razie przedstawił jedną koncepcję zmian zapobiegających takim wyłudzeniom. Zgodnie z pomysłem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zakończenie pracy i ponowne jej rozpoczęcie w ciągu trzech miesięcy (u tego samego pracodawcy), nie będzie traktowane jako przejściowa utrata dochodów. Taka restrykcja ma dotyczyć również beneficjentów, którzy zakończyli działalność gospodarczą i ponownie ją rozpoczęli przed upływem trzech miesięcy.
Na razie nie znamy szczegółów opisywanego rozwiązania, mimo że ma ono być stosowane przy składaniu wniosków o „500 Plus” w ramach kolejnej tury (od 1 października 2017 r.). Co więcej, wątpliwości wzbudza konstytucyjność rozwiązania proponowanego przez rząd. Część prawników uważa, że brak wliczania przerwy w pracy (u tego samego pracodawcy) będzie dyskryminował osoby, które były zmuszone do przerwania zatrudnienia z przyczyn losowych.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Pojawią się dodatkowe wymagania dotyczące samotnych rodziców
Mniej kontrowersyjna jest propozycja zmian, która ma na celu wyeliminowanie nadużyć związanych z deklarowaniem statusu samotnego rodzica. Takie praktyki służą do zaniżenia dochodu rodziny wykazywanego przy wnioskowaniu o „500 Plus” na pierwsze dziecko (poprzez formalne wyłączenie ojca lub matki z gospodarstwa domowego). Od 1 sierpnia 2018 roku, beneficjent rządowego programu wykazujący samotne wychowywanie dziecka, będzie musiał wystąpić o alimenty od drugiego rodzica. Wspomniane rozwiązanie na pewno zmniejszy liczbę beneficjentów programu Rodzina 500 Plus, którzy wbrew stanowi faktycznemu deklarują samotne wychowywanie dziecka.
Dowiedz się, jak trzeba wypełnić wniosek w programie Rodzina 500 Plus »

Urzędnicy odbiorą „500 Plus” rodzinom mieszkającym poza Polską
Warto wspomnieć o jeszcze jednej zmianie, która niedawno została zapowiedziana przez przedstawicieli Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Mowa o weryfikacji miejsca zamieszkania rodzin pobierających nowe świadczenie wychowawcze. Taka weryfikacja ma spore znaczenie praktyczne, gdyż pieniądze w ramach „500 Plus” przysługują tylko rodzinom mieszkającym na terenie Polski. Obecnie urzędy mają problemy ze zweryfikowaniem, czy beneficjenci faktycznie przebywają w naszym kraju.
Opisywana sytuacja ma się zmienić latem 2018 r. Wtedy ruszy specjalny system informatyczny pozwalający na wskazanie rodzin, które prawdopodobnie nie przebywają na terenie Polski. Tacy beneficjenci programu „500 Plus” od 1 sierpnia 2018 r. zostaną zobowiązani do złożenia wyjaśnień odnośnie swojego miejsca zamieszkania. Brak odpowiedniego wytłumaczenia ze strony rodziców, będzie skutkował wstrzymaniem wypłaty świadczeń wychowawczych w ramach programu Rodzina 500 Plus.
Sprawdź, które banki pozwalają na złożenie wniosku o „500+” przez Internet »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »