Konto dla dziecka poniżej 13. roku życia może wydawać się absurdem. Jednak jak pokazują dane PKO BP, nie jest to pomysł chybiony. Konto PKO Junior, choć dostępne dopiero od początku lipca tego roku, ma już 16 tysięcy użytkowników.
Powody, dla których rodzice zdecydowali się otworzyć swojemu dziecku konto są zróżnicowane. Począwszy od budowania świadomości finansowej, poprzez kładzenie nacisku na oszczędzanie czy planowanie własnych wydatków.
Jak otworzyć konto?
Założenie konta jest proste i każdy rodzic może go otworzyć podczas jednej wizyty w banku. Musi przy tym podać PESEL dziecka i okazać jeden ze wskazanych dokumentów: dowód osobisty, legitymację szkolną, paszport lub skrócony odpis aktu urodzenia. Użytkowanie PKO Junior odbywa się pod nadzorem rodzica, który ma wgląd do konta. Wszelkie operacje inicjowane przez dziecko, mogą być zrealizowane dopiero po zatwierdzeniu przez rodzica.
PKO Junior zamiast świnki skarbonki
Nie trzeba zbyt długo zachodzić w głowę, która opcja jest lepsza- pieniądze w skarbonce czy na koncie PKO Junior? Trzeba przyznać, że oferta jest warta uwagi. Korzystne oprocentowanie, przyjazny serwis, czy walory edukacyjne- to tylko niektóre jego zalety.
Oferta przypomina zabawę, która w ciekawy sposób uczy. Korzystanie z konta jest całkowicie bezpłatne. Dziecko oszczędzając dodatkowo zarabia na korzystnym oprocentowaniu, które dla kwoty do 2,5 tys. zł wynosi 4,5% w skali roku. Jeśli suma środków na koncie przekroczy tę kwotę, wówczas oprocentowanie spada do 2%. Wszystko pod okiem rodziców, którzy mają stały wgląd do konta.
Gdzie otworzono najwięcej kont?
Największym zainteresowaniem konto PKO Junior cieszyło się w województwie: śląskim, mazowieckim, dolnośląskim, wielkopolskim i łódzkim. Pod względem liczby założonych kont dominowały największe miasta, a więc: Warszawa, Łódź, Katowice, Kraków, Wrocław, Bydgoszcz, Poznań, Częstochowa, Szczecin, Gorzów Wielkopolski i Iława.
Zabawa i nauka
PKO Junior to zabawa i nauka w jednym. Zarazem skuteczny i ciekawy sposób na pogłębianie wiedzy wśród najmłodszych. A także świetny bodziec aby stawiać pierwsze kroki w świecie finansów osobistych. Zachętą do korzystania z tej formy edukacji jest wyjątkowo praktyczny i pomocny serwis, który uczy- jak korzystać z bankowości elektronicznej oraz jak skutecznie oszczędzać.
Serwis PKO Junior
Proces edukacji serwisu serwis junior.pkobp.pl skutecznie wspierają efekty dźwiękowe i graficzne. Istnieje możliwość kreatywnego tworzenia własnej odsłony konta. Dziecko może bowiem, według własnego gustu zastosować dostępne: tapety, zdjęcia i dźwięki lub wgrać własne. Główne funkcjonalności serwisu transakcyjnego PKO Junior stanowią:
Skarbonki
Jak już sama nazwa wskazuje są wirtualnym odpowiednikiem tradycyjnych skarbonek, tyle że w poszerzonej wersji. Opcje, których pozbawione są zwykłe skarbonki, mają na celu systematyzować oszczędności, tak aby dziecko prowadziło je w sposób przemyślany i zaplanowany. Możliwe jest to m.in. dzięki tworzeniu kilku skarbonek, każdej z innym przeznaczeniem. Dostają one własną nazwę, symbol w postaci dowolnie wybranego obrazka. W ten sposób dziecko określa kwotę, jaką chce przeznaczyć na dany cel oraz termin, w jakim chce ją uzbierać. Oszczędzanie jest nagradzane odznakami. Jeśli dziecko zrezygnuje ze zbierania środków na danych cel, wówczas pieniądze zasilają wolne oszczędności.
Odznaki
Odznaki są systemem motywacyjnym, czymś w rodzaju nagród, przyznawanych za określone działania np. oszczędzanie, zakładanie skarbonek, regularne wpłaty na konto, długoterminowe oszczędzanie, realizowanie planów oszczędnościowych.
Przelewy
Dla dzieci poniżej 10. roku życia przelewy są domyślnie wyłączone. Wszystkie przelewy z konta PKO Junior muszą być zatwierdzone przez rodzica w iPKO. Funkcjonalność przelewu może być włączana i wyłączana przez rodzica. Przy włączonej funkcjonalności dziecko może definiować nowe przelewy, dodawać nowych odbiorców, sprawdzić status zainicjowanych przelewów.
Wyzwania
Ten obszar jest przydatny szczególnie rodzicom, którzy mogą sprawdzić: odpowiedzialność, planowanie, systematyczność i wytrwałość swojego dziecka. Wyzwania są rzucane przez rodziców. Serwis podsuwa listę możliwych wyzwań lub umożliwia stworzenie własnych.
Są to tylko niektóre funkcjonalności serwisu. Poza nimi równie pomocne są takie narzędzia, jak: Twój plan oszczędzania czy kalkulator pozwalający wyliczyć- Ile zyska się na oszczędzaniu. Jeśli jesteś rodzicem i zastanawiasz się nad skorzystaniem z oferty PKO Junior, zapoznaj się z wersją Demo dostępną na stronie www. junior.pkobp.pl. Z pewnością rozwieje ono wszelkie twoje wątpliwości.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.