A A A
drukuj

Podwyżki rent i emerytur – kiedy i ile?

Data publikacji: 2019.04.29 godz. 12:47
OCENA
5,0/5

Według zapowiedzi rządu Prawa i Sprawiedliwości w wyniku waloryzacji w 2019 roku renty i emerytury wzrosną o 2,86 proc. Czy będzie to zatem dla emerytów i rencistów realną pomocą finansową?

Fot: Podwyżki emerytur i rent w 2019 roku.

Na zmianach rent i emerytur najbardziej skorzystają osoby, które mają najniższe świadczenia. Waloryzacja wyniesie 2,86 proc. 

Waloryzacja świadczeń w 2019 roku
W tym roku emerytury i renty będą wyższe o wskaźnik waloryzacji na poziomie 2,86 proc., choć wcześniej zapowiadano, że wzrost wyniesie 3,26 proc. Niestety wskaźnik ten nie został przyjęty, mimo umieszczenia go w ustawie budżetowej, ponieważ szacowano wówczas wyższy poziom inflacji - 2,6 proc., a niższy realny wzrost płac - 3,3 proc. Inflacja okazała się niższa, a wzrost płac dużo wyższy.
Waloryzację zaplanowano na marzec 2019 roku i przeznaczono na ten cel 7 mld zł. Od 1 marca najniższa emerytura, najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna to 1100 zł, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 825 zł. Tym samym zarówno renty, jak i emerytury wzrosły o co najmniej 70 zł.
Minimalne świadczenia emerytalne należą się osobom, które spełnią dwa warunki:

  • osiągną wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
  • posiadają wymagane okresy składkowe i nieskładkowe - mężczyźni 25 lat, kobiety 20 lat, a okresy nieskładkowe nie mogą być dłuższe niż 1/3 okresów składkowych.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Waloryzacja po nowemu
Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach, w wyniku którego świadczenia te zostały objęte waloryzacją kwotowo-procentową. Oznacza to, że każde ze świadczeń zwiększy się o taki sam procent, a kwota podwyżki nie może jednocześnie wynosić mniej niż 70 zł brutto, czyli 56 zł netto. Dokładnie tyle minimalnie podwyżki rent i emerytur znajdzie się w kieszeni seniorów. Kwota 70 zł brutto to minimalna podwyżka uzyskana przez osoby, których świadczenie nie przekracza kwoty 2147,30 zł brutto.
Nowe przepisy dotyczące waloryzacji emerytur i rent obejmą 4,7 mln emerytów i rencistów, ale nie tylko. Dotyczą około 105 tys. osób pobierających świadczenia przedemerytalne, 281 tys. osób pobierających renty socjalne oraz 1,14 mln osób będących na rentach i emeryturach z KRUS.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

 

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »