A A A
drukuj

Ulgi, dopłaty, zwolnienia:
Kto dostanie emeryturę z KRUS-u?

Data publikacji: 2016.06.17 godz. 10:30
OCENA
4.0/5

Rolnicy otrzymują emerytury w ramach systemu, który jest zupełnie odrębny od ZUS-u. Mimo tego, osób pracujących na roli, nie ominęło podwyższenie wieku emerytalnego...

Fot: Ile rolnik otrzyma emerytury z KRUS?

Temat likwidacji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Spoecznego, ostatnio nie jest już poruszany. Wydaje się, że przy obecnym układzie politycznym, nie ma szans na poważne zmiany dotyczące KRUS-u. Dlatego emerytury rolnicze nadal będą wypłacane w ramach osobnego systemu świadczeń i według odrębnych przepisów. Mimo tej odrębności emerytur z KRUS-u, starsi rolnicy również odczuli podwyżkę wieku emerytalnego, która została uchwalona w 2012 roku. Warto jednak wiedzieć, że nadal istnieje pewna „furtka” dla starszych rolników. Wspomniane osoby jeszcze przez pewien czas będą mogły przejść na wcześniejszą emeryturę (po zaprzestaniu działalności rolniczej). Taka możliwość jest związana również z innymi wymaganiami. W naszym kolejnym artykule z cyklu „Ulgi, dopłaty, zwolnienia”, dokładnie tłumaczymy ważne kwestie, które są związane nie tylko z wcześniejszymi emeryturami dla rolników.

Sprawdź! Pożyczka pozabankowa do 25 000 zł »

Do całkowitej emerytury rolniczej potrzebne jest 25 lat płacenia składek …
Informacje o zasadach przyznawania wszystkich świadczeń przez KRUS, znajdziemy w ustawie z 20 grudnia 1990 r. Wspomniany akt prawny wskazuje na dwa główne i nierozłączne kryteria przyznawania pełnych emerytur rolniczych - odpowiedni wiek emerytalny wnioskodawcy oraz okres składkowy wynoszący przynajmniej 25 lat. To oznacza, że osoba wnioskująca o pełne świadczenie, prócz odpowiedniego wieku, musi mieć udokumentowany przynajmniej dwudziestopięcioletni okres wpłacania składek emerytalno - rentowych do KRUS-u. Okres składkowy nalicza się od 1 stycznia 1991 roku. Można do niego włączyć również:

  • okres podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych oraz ich rodzin (lata 1983 - 1990)
  • okres prowadzenia gospodarstwa rolnego albo pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia (preferencja dotyczy okresu pracy/prowadzenia gospodarstwa przed dniem 1 stycznia 1983 r.)
  • okresy składkowe oraz nieskładkowe, które do celów emerytalnych uznaje ZUS (uwaga: wliczenie takich okresów jest możliwe tylko w przypadku osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku, nieotrzymujących emerytury z ZUS-u)

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Warto nadmienić, że identyczne kryteria przyznawania emerytur obowiązują również osobę, która była ubezpieczona jako domownik rolnika.
Jeżeli chodzi o drugie kryterium, to warto pamiętać o podwyżce wieku emerytalnego na podstawie ustawy z 11 maja 2012 r. Zgodnie z nowymi zasadami, urodzenie się w każdym następnym kwartale po 31 grudnia 1952 r. (kobiety)/31 grudnia 1947 r. (mężczyźni), skutkuje wydłużeniem wieku emerytalnego o kolejny miesiąc. Docelowy wiek emerytalny (67 lat), będą musiały posiadać osoby urodzone po 30 września 1953 r. (mężczyźni) i 30 września 1973 r. (kobiety). Trzeba nadmienić, że takie same zasady podnoszenia wieku emerytalnego dotyczą Polaków ubezpieczonych w ZUS-ie i KRUS-ie. Ustawodawca ujednolicił również minimalną wysokość emerytur i rent pobieranych z dwóch różnych systemów (ZUS/KRUS). Od 1 marca 2016 r. minimalna emerytura z KRUS-u również wynosi 882,56 zł brutto (około 759 zł netto).

Przejdź na drugą stronę
i dowiedz się do kiedy można przejść na wcześniejszą emeryturę rolniczą »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »