A A A
drukuj

Polacy biorą coraz więcej kredytów

Data publikacji: 2018.02.16 godz. 14:13
OCENA
5.0/5

Rosną dochody i wydatki Polaków, dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej w Polsce, dlatego coraz chętniej się zadłużamy. Główny Urząd Statystyczny szacuje, że Polacy mają do spłaty około 160 mld zł z tytułu kredytów zaciągniętych wyłącznie na bieżące potrzeby.

Fot: Polacy coraz bardziej się zadłużają

Około 8,3 mln Polaków ma prawie 160 mld zł długu z tytułu zaciągniętych kredytów konsumpcyjnych. Oznacza to wzrost w ciągu 2,5 roku o 20 proc. 

8 mln kredytobiorców
Kredyt konsumpcyjny, zasadniczo przeznaczony na wydatki bieżące, ma w Polsce około 8,3 mln kredytobiorców, według danych Związku Banków Polski. Łącznie są oni winni bankom i instytucjom kredytującym kwotę 160 mld zł. Do tego dochodzi pula kredytów hipotecznych czy inwestycyjnych.
Przez ostatnie 2,5 roku kwota, na którą są zaciągnięte w naszym kraju kredyty konsumpcyjne, wzrosła o 20 proc., przez co jesteśmy jednym z najszybciej zadłużających się społeczeństw w Europie, choć na całym kontynencie widoczny jest powszechny trend zadłużania się w celach konsumpcyjnych. Zdecydowanie wyprzedzamy pod tym względem Niemcy czy Francję. Jeszcze w styczniu 2015 roku zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów konsumpcyjnych wynosiło 132 mld zł, a we wrześniu 2017 roku było to 159 mld zł.
W całej unii walutowej od początku 2015 roku wartość udzielonych kredytów wzrosła z 564 mld euro do 641 mld euro, co wiązało się z przełamaniem kryzysowego trendu ekonomicznego.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Dobre warunki kredytowania
Od kilku lat w polskich bankach wyraźnie widoczne jest zaostrzanie warunków ubiegania się o kredyt, w porównaniu z latami sprzed kryzysu ekonomicznego - w Polsce i na świecie. Niemniej Polacy coraz lepiej zarabiają, dlatego spełnienie tych wymagań bankowych nie jest dla nich problemem. Za to mogą liczyć na lepsze warunki kredytowania, stąd też bankowcy nie mają obaw o spadki popytu na kredyty konsumpcyjne.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Narodowy Bank Polski opracował raport dotyczący zaciągania kredytów konsumpcyjnych w Polsce, opierający się na ankiecie wśród 27 banków komercyjnych. Można w nim przeczytać, że w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku banki łagodziły większość warunków udzielania kredytów, co bez wątpienia zachęcało do zaciągania tego typu zobowiązań. Między innymi chodziło o:

  • wydłużenie maksymalnego okresu kredytowania,
  • obniżenie marży kredytowej,
  • podwyższenie maksymalnej kwoty kredytu,
  • obniżenie pozaodsetkowych kosztów kredytu.

Zaostrzyły jednak kryteria, które należy spełnić, aby uzyskać kredyt, co ma związek z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego wobec banków, dotyczących dochodów kredytobiorców.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »