A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa: Zakup działki rolnej wreszcie będzie łatwiejszy

Data publikacji: 2019.05.31 godz. 10:23

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5,0/5

Wiele osób narzeka na ograniczenia dotyczące obrotu gruntami rolnymi. Na szczęście te restrykcje niebawem zostaną złagodzone.

Fot: Będzie łatwiej kupić działkę rolną?

Wprowadzenie w 2016 r. rządowych ograniczeń dotyczących obrotu ziemią rolną, na pewno było bardzo kontrowersyjnym posunięciem. Popierały je m.in. osoby obawiające się, że po zakończeniu dwunastoletniego okresu ochronnego cudzoziemcy zaczną masowo skupować polskie grunty w celach spekulacyjnych. Z perspektywy czasu można stwierdzić, że ograniczenia utrudniające zakup działek rolnych przez trzy lata przyczyniły się do unormowania cen takich gruntów. Widoczne są również negatywne skutki tych przepisów, zgodnie z którymi osoby niebędące rolnikami indywidualnymi, mają ograniczone możliwości zakupu działek rolniczych. Po dość długim okresie namysłu rząd uznał, że skargi dotyczące utrudnionego zakupu gruntów rolnych jednak są uzasadnione, a przepisy z 2016 roku trzeba zliberalizować. Wprowadzenie nowych i mniej restrykcyjnych zasad obrotu ziemią rolną jest już pewne. Właśnie dlatego postanowiliśmy wyjaśnić znaczenie tegorocznych zmian.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Uproszczone zasady będą dotyczyły np. działek do 1,00 ha
Ważne zmiany dotyczące obrotu działkami rolnymi, zostaną wprowadzone przez ustawę z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz innych ustaw. Wspomniany akt prawny wedle stanu na dzień 26 maja 2019 r. został już zaakceptowany przez Sejm oraz Senat. Podpis prezydenta w tym przypadku wydaje się tylko formalnością. Później gotowa ustawa będzie czekała na publikację w Dzienniku Urzędowym Monitor Polski. Zdecydowana większość zmian wprowadzanych przez ustawę z 26 kwietnia 2019 roku, wejdzie w życie już pod 14 dniach od daty jej publikacji. Tak krótki termin wprowadzenia przewidziano również dla przepisów liberalizujących obrót ziemią rolną.
Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Osoby oczekujące całkowitego uwolnienia obrotu działkami rolnymi po wejściu w życie nowych przepisów, będą mogły poczuć się nieco zawiedzione. Takie oczekiwania wydają się jednak nierealistyczne, wziąwszy pod uwagę stanowisko obecnego rządu. Warto zatem podkreślić, że po tegorocznych zmianach ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego nadal będzie zawierała kluczową zasadę, zgodnie z którą osoba niebędąca rolnikiem indywidualnym może nabyć działkę rolną tylko po spełnieniu dodatkowych warunków. Niedawno wprowadzono jednak ważny wyjątek od wspomnianej zasady. Mianowicie nie będzie ona dotyczyła gruntów o powierzchni do 1,00 hektara. Takie działki już niebawem staną się dostępne dla „nierolników” bez konieczności uzyskiwania zgody Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Warto jednak dodać, że nowe przepisy zapewniają KOWR prawo pierwokupu działek rolnych do 1,00 hektara. Można sądzić, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa tylko wyjątkowo będzie skupował tak małe działki korzystając z prawa pierwszeństwa.
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się jak zmieni się sytuacja gruntów w miastach »

Komentarze

comments powered by Disqus