A A A
drukuj

Poznaj swoje prawa:
Pracujesz za granicą? Możesz uniknąć płacenia części podatku w Polsce!

Data publikacji: 2016.10.11 godz. 12:59

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5,0/5

Osoby uzyskujące dochody poza granicami Polski, czasem mogą skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej. Jest ona dosyć skomplikowana, ale zapewnia oszczędności liczone w tysiącach złotych!

Fot: Osoby pracujące za granicą mogą liczyć na ulgę podatkową w kraju.

Obecnie nikogo już nie dziwi sytuacja, w której ten sam podatnik uzyskuje dochody na terenie Polski oraz innego kraju. Ze względu na rozmiary emigracji zarobkowej z Polski, kwestia opodatkowania zagranicznych dochodów nabiera coraz większego znaczenia. Osoby posiadające w Polsce tzw. miejsce zamieszkania do celów podatkowych, powinny pamiętać, że są traktowane jako rezydenci. To skutkuje obowiązkiem zgłaszania wszystkich dochodów (zarówno krajowych jak i zagranicznych) do polskiego fiskusa. W przypadku zagranicznych dochodów rezydenta, stosuje się dwie metody rozliczeniowe. Wybór jednej z tych metod zależy od tego, jaką umowę podatkową Polska podpisała z krajem uzyskiwania dochodu. Podatnicy zobowiązani do proporcjonalnego rozliczania dochodów zagranicznych, mogą skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej. W naszym kolejnym artykule z cyklu „Poznaj swoje prawa”, prezentujemy zasady funkcjonowania wspomnianej ulgi.

Ulga abolicyjna przysługuje m.in. osobom zatrudnionym w USA i Holandii
Na wstępie warto jeszcze raz przypomnieć, że obowiązek rozliczania wszystkich dochodów u polskiego fiskusa mają rezydenci, czyli osoby posiadające w naszym kraju miejsce zamieszkania do celów podatkowych. Mowa o podatnikach, którzy:

  • posiadają w Polsce centrum interesów gospodarczych lub osobistych (np. dzieci lub małżonka albo miejsce wykonywania pracy)
  • lub przebywają na terenie naszego kraju dłużej niż 183 dni rocznie

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Jako polscy rezydenci nie będą traktowani ci rodacy, którzy posiadają zagraniczny certyfikat rezydencji (przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego). Zagraniczny certyfikat rezydencji skutkuje tym, że podatnik przed polskim fiskusem musi ujawnić tylko dochody uzyskiwane w naszym kraju.
W przypadku polskich rezydentów, posiadających również zagraniczne dochody, stosuje się jedną z dwóch metod rozliczeń (metodę proporcjonalnego odliczenia lub metodę wyłączenia z progresją). Mniej korzystna zasada odliczenia proporcjonalnego dotyczy m.in. dochodów uzyskiwanych na terenie Belgii, Holandii, Islandii, Kazachstanu, Rosji i Stanów Zjednoczonych. 
Przejdź na drugą stronę i zobacz przykłady obliczania podatku z różnych krajów »

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »