A A A
drukuj

Pożyczki pod weksel – czy to dobry wybór?

Data publikacji: 2018.04.16 godz. 16:10
OCENA
5,0/5

Wśród zobowiązań finansowych można wymienić wiele różnych instrumentów. Dostępne są kredyty wszelkiego rodzaju oraz pożyczki, udzielane przez banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe czy przez firmy pożyczkowe. Pożyczek udzielają również osoby prywatne. Czym na tle tych informacji są zatem pożyczki pod weksel?

Fot: Czym są pożyczki pod weksel i czy są bezpieczne?

Pożyczka pod weksel jest udzielana pomiędzy osobami prywatnymi, a zabezpieczeniem interesów pożyczkodawcy jest właśnie weksel udzielony przez pożyczkobiorcę. Jeśli ten nie spłaci zobowiązania, inwestor będzie mógł sprzedać jego weksel lub zamienić go na środek płatniczy. 

Pożyczka bez zbędnych formalności
Pożyczka pod weksel jest zobowiązaniem udzielanym przez każdego, zwykle przez osobę prywatną, czyli taką, która dysponuje pewnym kapitałem z przeznaczeniem na pożyczki. Oferty pożyczek pod weksel można znaleźć na forach internetowych i w specjalnych serwisach. Są to pożyczki udzielane w krótkim czasie, bez zbędnych formalności. W transakcji pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą nie uczestniczy bank lub instytucja pożyczkowa. Dlatego wiążą się one ze stosunkowo wysokim poziomem ryzyka, ponoszonego tak przez stronę pożyczającą pieniądze, jak i udostępniającą kapitał.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Jak pożyczać pieniądze racjonalnie?
Zanim skorzystamy z oferty pożyczki na weksel, warto dokładnie zapoznać się z warunkami udzielenia takiego zobowiązania. Podstawą pożyczki jest umowa wekslowa, której stronami są osoby prywatne. To inwestor występujący w roli pożyczkodawcy ostatecznie decyduje, komu i na jakich warunkach udzieli pożyczki. Zwykle nie sprawdza on wiarygodności i zdolności kredytowej klienta, nie ma wglądu do baz Biura Informacji Kredytowej, ani nie dokonuje kontroli historii zadłużenia w Biurach Informacji Gospodarczej.
W praktyce pożyczki pod weksel mogą otrzymać nawet osoby zadłużone, które mają negatywne wpisy w BIK, a także nałożone na siebie obciążenia komornicze. Pożyczka udzielana jest w kwocie dowolnej, zwykle od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy. Można ją przeznaczyć na realizację dowolnych celów.

Formalności przy pożyczkach na weksel
Jeśli zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki na weksel, będziemy musieli podpisać z pożyczkodawcą umowę wekslową. Wesel jest jednym z rodzajów zabezpieczenia dla inwestora udostępnionego klientowi swoje pieniądze. Weksel powinien zawierać:

  • nazwę „weksel” umieszczoną w górnej części pisemnego dokumentu,
  • datę i miejsce podpisania weksla,
  • datę i miejsce spłaty pożyczki,
  • dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy,
  • podpis osoby, która pożycza pieniądze,
  • kwotę pożyczki,
  • kwotę do zapłaty przez trasata - pożyczającego.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Jeśli na wekslu brakuje kwoty do zapłaty mamy do czynienia z wekslem in blanco, który jest ryzykowny dla pożyczkobiorcy. Pożyczkodawca może wpisać na nim dowolną kwotę, a klient będzie musiał się zgodzić na jej spłatę. Jeśli klient nie spłaci pożyczki, pożyczkodawca będzie mógł dowolnie wykorzystać weksel.
Weksel ma chronić inwestora przed utratą pożyczonych pieniędzy w wyniku udzielenia pożyczki osobie nierzetelnej. Spełnia funkcję obiegową i płatniczą, dlatego inwestor może go sprzedać lub wykorzystać jako środek płatniczy.

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »