A A A
drukuj

Rewolucja w dowodach osobistych – elektroniczny chip wpłynie na udzielanie zobowiązań kredytowych?

Data publikacji: 2019.04.29 godz. 13:31
OCENA
2.8/5

Od 4 marca 2019 roku zmieniają się zasady wydawania dowodów osobistych. Ten podstawowy dokument tożsamości w Polsce zyskał nowy, elektroniczny chip. Czy w związku z taką modyfikacją dokumentu inaczej udzielane będą zobowiązania w bankach i firmach pożyczkowych „na dowód”?

Fot: Elektronicze dowody osobiste - co zmienią w 2019r.?

Elektroniczny chip, w jaki wyposażone są nowe dokumenty tożsamości w Rzeczypospolitej Polskiej, ułatwi wyrażanie zgody czy potwierdzanie tożsamości w wielu instytucjach. Nie wpłynie on jak na razie na kredytowanie w bankach czy w firmach pożyczkowych. 

 

Nowe dokumenty tożsamości
Ministerstwo Cyfryzacji z dniem 4 marca 2019 roku wprowadza w Rzeczypospolitej Polskiej nowe dowody osobiste. Każda osoba, która obecnie złoży wniosek o wydanie dokumentu tożsamości, otrzyma nowy dokument z warstwą elektroniczną. To tzw. e-dowód, opatrzony elektronicznym chipem.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez resort cyfryzacji, nawet 1,5 mln Polaków w tym roku będzie wymieniać dowód osobisty, z uwagi na koniec daty ważności. Wszyscy ci, którzy złożą wniosek o nowy dokument, otrzymają nowy e-dowód. Nie będzie to jednak wpływało na możliwości związane z ubieganiem się na podstawie dokumentu o kredyt czy pożyczkę w banku lub w firmie pożyczkowej pozabankowej. W dalszym ciągu będzie to jak najbardziej możliwe.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Czym charakteryzują się nowe dokumenty?
Zapowiadane od jakiegoś czasu e-dowody mają tzw. warstwę elektroniczną, którą jest po prostu wbudowany w nie chip bezstykowy. Zachowają one dawne funkcje, tj. będą potwierdzać tożsamość i obywatelstwo właściciela i uprawniać do łatwego legitymowania się przy przekraczaniu granic krajów strefy Schengen. Jednak równocześnie takie dowody pozwolą na skuteczne złożenie wniosku o kredyt lub pożyczkę na „dowód”. To produkty finansowe, przy których klient jest proszony przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę wyłącznie o zweryfikowanie swojej tożsamości. E-dowód będzie to umożliwiał.
Nowością w przypadku e-dokumentów, tj. e-dowodów będą ich funkcje elektroniczne, zapewnione dzięki wbudowanemu chipowi. Pozwoli on na szybkie potwierdzenie tożsamości lub wyrażenia zgody. Wystarczy dokument potraktować jak kartę płatniczą i przyłożyć go do terminala, zatwierdzając określoną operację kodem PIN. Tak podpiszemy w przyszłości wiele dokumentów urzędowych, dokumentację medyczną czy wniosek.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Nowy dowód pozwoli na skorzystanie na granicach w wielu krajach w Unii Europejskiej z automatycznych bramek granicznych.

Uwaga! Wymiana nie jest obowiązkowa!
Jeśli posiadamy dowód osobisty z dłuższym terminem ważności, nikt nie zmusza nas do jego wymiany. E-dowody nie są obowiązkowe. Dlatego obecnie zdecydowaną większość ich posiadaczy będą stanowiły osoby, które po prostu muszą wymienić stary dokument na nowy, ponieważ kończy się jego 10-letnia data ważności. Wyrobienie e-dowodu będzie bezpłatne.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »