A A A
drukuj

Rząd wybuduje dla nas 3 miliony mieszkań?

Data publikacji: 2016.08.11 godz. 14:34

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
3.7/5

W ramach programu Mieszkanie Plus, rząd zamierza wybudować prawie 3 miliony lokali do 2030 roku. Rządowe „czynszówki” mają cechować się niską ceną i możliwością stopniowej spłaty.

Fot: Mieszkanie Plus - dostaniemy 3 000 000 mieszkań od rządu?

Od pewnego czasu, w mediach pojawia się coraz więcej informacji o rządowym programie Mieszkanie Plus. Ta inicjatywa ma być odpowiedzią na lokalowe problemy Polaków. W ramach nowej strategii wspierania „mieszkaniówki”, rząd proponuje między innymi budowę tanich lokali czynszowych na gruntach należących do Skarbu Państwa oraz roczne premie dla osób oszczędzających na cele mieszkaniowe (np. zakup lokalu, budowę domu lub gruntowny remont). Trzecim filarem nowego programu ma być większe wsparcie budżetowe dla instytucji budujących mieszkania czynszowe (samorządów, TBS-ów oraz spółdzielni). Niestety pozostałe założenia programu Mieszkanie Plus są jeszcze niesprecyzowane. Nie wiemy na przykład, jakie będą łączne koszty realizacji nowej strategii mieszkaniowej rządu. Kwestie finansowe wydają się największym problemem. Nabiera on znaczenia w kontekście doniesień o 5 miliardach złotych, które brakują do sfinansowania sztandarowego programu „500 Plus”.

Najemcy mają otrzymać możliwość stopniowego dojścia do własności
Program Mieszkanie Plus odzwierciedla nową strategię mieszkaniową rządu, która odchodzi od dotowania mieszkań własnościowych (w ramach programów Mieszkanie dla Młodych i Rodzina na Swoim), na rzecz wspierania stabilnego najmu. W związku z powyższym, obietnica budowy tanich mieszkań na gruntach należących do Skarbu Państwa i samorządów jest najważniejszym elementem Mieszkania Plus. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, wykończone rządowe „czynszówki” mają kosztować około 2200 zł/mkw. – 2300 zł/mkw. Tak niska cena zapewne będzie się wiązała z pewnymi ograniczeniami (np. lokalizacją poza centrami większych miast, brakiem podziemnych garaży i najprostszymi technologiami budowy oraz wykończenia). 
Marzy Ci się mieszkanie deweloperskie? Sprawdź ofertę kredytową w 21 bankach »
Budową tanich „czynszówek” ma się zająć Narodowy Fundusz Mieszkaniowy (NFM). Ta instytucja będzie mogła sprzedawać lub zamieniać te grunty z państwowego zasobu, które bezpośrednio nie nadają się do budownictwa wielorodzinnego (np. ze względu na złą lokalizację). Zgodnie z zapowiedziami rządu, mieszkania oferowane przez NFM mają się cechować miesięcznym czynszem wynoszącym 10 zł – 20 zł za metr kwadratowy. Do tej kwoty prawdopodobnie trzeba będzie doliczyć koszt mediów. Wyższy czynsz zapłacą też osoby wybierające opcję stopniowej spłaty mieszkania i dojścia do pełnej własności (np. po 25 latach lub 30 latach).
Można być niemal pewnym, że po rozpoczęciu budowy tanich mieszkań czynszowych, liczba chętnych najemców przewyższy podaż dostępnych lokali. Oferta Narodowego Funduszu Mieszkaniowego teoretycznie jest kierowana do wszystkich Polaków, ale poprzez system punktów preferowany będzie najem lokali np. przez rodziny wielodzietne i osoby posiadające niskie dochody.

Premie do oszczędności zastąpią program Mieszkanie dla Młodych …
W ramach swoich obietnic, obecny rząd zapowiada również uruchomienie Indywidualnych Kont Mieszkaniowych przez banki. Posiadacze takich rachunków będą mogli liczyć na premię do gromadzonych oszczędności. W czerwcowej prezentacji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, pojawia się informacja o premiach wynoszących nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Taki poziom dotacji wydaje się mało prawdopodobny, nawet jeśli uwzględnimy fakt, że Indywidualne Konta Mieszkaniowe mają zostać uruchomione już po zakończeniu programu MdM. Z uwagi na ograniczenia budżetowe, realne są średnie premie do oszczędności mieszkaniowych na poziomie np. 200 zł – 300 zł rocznie.

Kredyty hipoteczne z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Rządowe dotacje powinny zachęcić spółdzielnie i TBS-y do inwestycji
Trzeci filar programu Mieszkanie Plus zakłada większe dofinansowanie instytucji budujących mieszkania czynszowe. Mowa o samorządach, spółdzielniach mieszkaniowych oraz Towarzystwach Budownictwa Społecznego (tzw. TBS-ach).
Dowiedz się, na jakich zasadach działają Towarzystwa Budownictwa Społecznego »

Zgodnie z założeniami ministerstwa, samorządy będą mogły liczyć na większe dofinansowanie budowy mieszkań komunalnych (nawet 35% - 55% kosztów inwestycji). Dodatkowo przewiduje się poprawę warunków kredytu, jaki Bank Gospodarstwa Krajowego zaoferuje instytucjom budującym czynszówki (również spółdzielniom i TBS-om). W ramach Mieszkania Plus, rząd zamierza również utworzyć nowy instrument, który będzie zapewniał dofinansowanie lokali czynszowych na poziomie 20% kosztów ich budowy. 

Większe zaangażowanie finansowe rządu, ma zaktywizować samorządy, spółdzielnie oraz TBS-y do prowadzenia nowych inwestycji. Zgodnie z danymi GUS-u, w 2015 roku wymienione instytucje ukończyły:

  • 2115 mieszkań - spółdzielnie mieszkaniowe
  • 3418 mieszkań - m.in. samorządy i Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Dla porównania, spółki deweloperskie w okresie styczeń – grudzień 2015 roku, oddały do użytkowania 62 420 nowych mieszkań. Wynik dotyczący inwestorów indywidualnych był jeszcze wyższy (79 758 mieszkań).

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »