A A A
drukuj

Sposoby kapitalizacji odsetek na lokatach – który najkorzystniejszy?

Data publikacji: 2018.07.13 godz. 10:49
OCENA
0/5

Podstawowym czynnikiem wyboru przy lokatach terminowych dla większości klientów jest wysokość oprocentowania w skali roku. Jednak nie tylko ona wpływa na ostateczny zysk z depozytu terminowego założonego w banku. Ważny jest również sposób kapitalizacji odsetek na lokatach. Sprawdźmy, który będzie zdecydowanie najkorzystniejszy dla klienta.

Fot: Jak kapitalizacja wpływa na wysokość odsetek lokaty?

Kapitalizacja odsetek to tryb obliczania odsetek od kapitału złożonego np. na lokacie. Dla klienta najkorzystniejsza jest częstsza kapitalizacja odsetek. 

Zyski z lokat zależne nie tylko od oprocentowania
Wszystkie produkty depozytowe oferowane przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe są oprocentowane, dlatego klient może liczyć na zysk z tytułu złożenia na nich swoich oszczędności. Z reguły zależny jest on od oprocentowania, na podstawie którego wyliczane są odsetki należne klientowi. Przy wypłacie zysku pomniejsza się je o podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki według stawki 19 proc.
Wysokość odsetek zależna jest naturalnie od wysokości oprocentowania lokaty czy konta oszczędnościowego, te zaś zależą od poziomu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego i aktualnej oferty banków. Duże znaczenie dla ostatecznego zysku ma również sposób kapitalizacji odsetek. Kapitalizacja to nic innego jak tryb i częstotliwość doliczania odsetek od kapitału. Może następować nawet codziennie, choć częściej stosowana jest kapitalizacja na koniec trwania okresu trwania lokaty.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Jaką częstotliwość kapitalizacji wybrać?
Kapitalizację najlepiej zrozumieć na przykładzie:

Dysponujemy kwotą 1000 zł, którą wpłacamy na lokatę roczną oprocentowaną na 3 proc. w skali roku. Przy kapitalizacji na koniec okresu trwania depozytu zysk wyniesie (3 proc. x 1000 zł) - 19 proc. podatku. W sumie będzie to kwota 24,30 zł (30 zł przed opodatkowaniem). Kapitalizacja jest jednorazowa.

Jeśli jednak będziemy mieli do czynienia z częstą kapitalizacją, kwota zysku z lokaty może się zmienić:

  • Przy półrocznej kapitalizacji zysk po pierwszych 6 miesiącach wyniesie (3 proc./2x 1000 zł) = 15 zł i zostanie doliczony do kwoty depozytu, dlatego przy kolejnej kapitalizacji odsetek bazą do obliczeń będzie 1015 zł, a zysk po kolejnych 6 miesiącach wyniesie (3 proc./2 x 1015 zł) =15,23 zł przed obliczeniem podatku. Łącznie to kwota 30,23 zł, od której zostanie pobrany podatek w wysokości 19 proc., czyli zysk netto klienta wyniesie 24,49 zł.
  • Przy miesięcznej kapitalizacji zysk będzie liczony po każdym miesiącu od wyższej kwoty bazowej. Po pierwszym miesiącu wyniesie on: (3 proc./12x1000zł) = 2,50 zł. Łączny zysk po rocznej lokacie z kapitalizacją miesięczną wyniesie brutto 30,34 zł. Po opodatkowaniu będzie to kwota 24,51 zł.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »

Jak widać, im częstsza kapitalizacja na lokacie terminowej, tym więcej klient zarabia, nawet po odliczeniu podatku Belki. Dlatego najkorzystniej dla klienta będzie wybrać lokatę z kapitalizacją dzienną czy miesięczną, zamiast np. kapitalizacją roczną. Zarobi więcej, a zysk będzie tym większy, im więcej pieniędzy złoży na lokacie.

Komentarze

comments powered by Disqus