A A A
drukuj

Sprawdziliśmy pożyczki dla bezrobotnych!

Data publikacji: 2014.04.01 godz. 13:04

Opracowanie własne
OCENA
3,7/5

W Internecie bez problemu można znaleźć ogłoszenia dotyczące „pożyczek dla każdego” i „pożyczek dla bezrobotnych”. Wspomniane anonse zachęcają do skorzystania z oferty, która jest dostępna bez żadnych wymagań formalnych. Postanowiliśmy sprawdzić, czy obietnica pożyczki przeznaczonej dla wszystkich wnioskodawców ma coś wspólnego z rzeczywistością.

"summary">Szukasz szybkiej, bezpiecznej
i uczciwej pożyczki?
Pożycz nawet 20 tyś. zł 

Autorzy kilkunastu wybranych ogłoszeń otrzymali wiadomość od bezrobotnego pana Tadeusza. Odpowiedzi, które wpłynęły na e-mail fikcyjnego klienta są dość zaskakujące...


Rzetelność ogłoszeniodawców budzi wątpliwości

Sprawdzane oferty znaleźliśmy na ogólnopolskich i lokalnych serwisach ogłoszeniowych. Poniżej prezentujemy przykład jednego z takich anonsów. Jego autor wyraźnie informuje, że oferowaną pożyczkę może uzyskać również osoba bezrobotna.

Do osób prywatnych i firm, które proponują „pożyczki dla każdego” i „pożyczki dla bezrobotnych” wysłaliśmy następującą wiadomość:

Witam
jaki jest koszt takiej pożyczki? Jestem bezrobotny. Chciałbym pożyczyć 500 zł na miesiąc. Czy wymagają Państwo weksla?
Pozdrawiam
Tadeusz

Po przeczytaniu nadesłanych odpowiedzi okazało się, że praktycznie wszyscy ogłoszeniodawcy mogą zaproponować tylko pośrednictwo w uzyskaniu internetowej pożyczki. Taka usługa jest niezbyt użyteczna zważywszy na fakt, że popularni pożyczkodawcy (np. Vivus) mogą wypłacić gotówkę w ciągu 15 minut. Warto wspomnieć, że kilku pośredników zaproponowało bezrobotnej osobie pożyczki, które są niedostępne bez zaświadczenia wystawionego przez pracodawcę. Takie pomyłki nie świadczą dobrze o wiarygodności zamieszczonych ogłoszeń.

W odpowiedzi na jedno z zapytań otrzymaliśmy ofertę pożyczki gotówkowej, która jest udzielana bez pośredników. Jej uzyskanie nie było jednak możliwe bez przedstawienia określonych dokumentów. Zgodnie z wymaganiami pożyczkodawcy bezrobotny pan Tadeusz musiałby dostarczyć umowę o pracę, zaświadczenie pracodawcy lub formularz PIT z ubiegłego roku.

Internetowe ogłoszenia mogą być niebezpieczne

Wyniki naszego eksperymentu wskazują, że treść ogłoszeń zamieszczanych przez internetowych pożyczkodawców często odbiega od rzeczywistości. Bezrobotne osoby powinny traktować takie anonse z dużą ostrożnością. W kontekście internetowych pożyczek warto pamiętać, że wysyłanie swoich danych osobowych do nieznajomych osób jest bardzo niebezpieczne. Poufne informacje (np. PESEL i numer dowodu osobistego) mogą zostać wykorzystane do wyłudzania zakupów w sklepach internetowych albo szybkich pożyczek. Mechanizm takich oszustw został szczegółowo omówiony w jednym z artykułów, który opublikowaliśmy na eBroker.pl.
Czytaj więcej: Kredytowym oszustom nie brakuje inwencji

Znacznie lepszą alternatywą dla internetowych ogłoszeń jest oferta firm pożyczkowych. Kilka z nich nie wymaga od wnioskodawcy żadnych dokumentów (poza dowodem tożsamości). Dzięki temu gotówka jest dostępna nawet dla bezrobotnych klientów. Przed zaciągnięciem pożyczki takie osoby powinny jednak dobrze ocenić szansę na terminową spłatę. W przeciwnym razie rosnący dług dodatkowo pogorszy ich sytuację finansową.

Informacje na temat firm pożyczkowych, które nie wymagają zaświadczeń od pracodawcy znajdziesz w naszych rankingach „chwilówek”. Od kilku miesięcy w rankingach ofertą wyróżnia się szybka pożyczka za darmo. Złóż wniosek i weź darmową pożyczkę»

Czytaj więcej: Ranking najtańszych „chwilówek” 

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Konto Jakie Chcę w Santander Bank Polska S.A. »