A A A
drukuj

Tendencja spadkowa cen mieszkań utrzyma się

Data publikacji: 2012.01.12 godz. 12:34

Opracowanie własne
OCENA
0/5

Maksymalne spadki zanotowane zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym osiągnęły w tym roku około 7 procent. Analitycy zgodnie prognozują: Tendencja spadkowa utrzyma się w 2012 roku.

Zdaniem prezesa zarządu CEE Property Group dr Pawła Grząbki, przyczyn spadku cen mieszkań należy doszukiwać się z jednej strony we wzroście podaży nowych mieszkań, obserwowanym od połowy 2010 r., z drugiej zaś – w zmniejszeniu popytu na skutek kończenia programu wsparcia „Rodzina na Swoim”.

O wpływie jaki miał na rynek program „Rodzina na swoim” mówi także prezes firmy doradczej REAS Kazimierz Kirejczyk:

 - „Zapowiedzi zmian w programie zmobilizowały nabywców i banki do finalizowania transakcji w II i III kwartale, zaś ich uchwalenie zmniejszyło realny popyt w okresie po 1 września” - uważa. Dodaje także, że na sytuację na rynku w 2012 r. największy wpływ będą miały dwa czynniki: banki oraz skala kredytowania rynku.

Rok ubiegły to także widoczny spadek cen mieszkań używanych. W niektórych miastach, takich jak Gdańsk, Łódź czy Wrocław, ceny spadły nawet o 10 proc. Powszechne oczekiwanie na spadek cen mieszkań, zdaniem prezesa agencji nieruchomości Metrohouse & Partnerzy Mariusza Kani, będzie mieć znaczny wpływ na zmniejszenie tempa sprzedaży mieszkań, pogarszane dodatkowo utrudnieniami w zaciąganiu kredytów.

Zdanie to podziela również pełnomocnik zarządu w agencji nieruchomości Emmerson Jarosław Skoczeń.  

- „W najbliższym czasie raczej nie grozi nam wzrost cen nieruchomości, dlatego warto przemyśleć zakup mieszkania lub domu” – wyjaśnia.

(źródło: Money.pl)

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »