A A A
drukuj

Typy kalkulatorów kredytowych – czy są one potrzebne konsumentowi?

Data publikacji: 2018.12.11 godz. 13:39
OCENA
5.0/5

Kalkulacja kosztów kredytowych najczęściej przygotowywana jest w banku podczas prezentacji danemu klientowi oferty kredytowej. Nie trzeba jednak udawać się do banku, aby poznać swoje wstępne szanse na kredyt w pożądanej kwocie oraz oszacować jego koszty. Do tego celu z powodzeniem wykorzystywane są kalkulatory kredytowe.

Fot: Jak działają kalkulatory kredytowe?

Kalkulatory kredytowe ułatwiają życie konsumentom, którzy poszukują optymalnej oferty kredytowej i chcą porównywać ze sobą dostępne opcje albo pragną sprawdzić, jaka jest ich aktualna zdolność kredytowa. 

Czym jest kalkulator kredytowy?
Kalkulator kredytowy to rodzaj algorytmu programistycznego, który został stworzony w ściśle określonym celu. Takich kalkulatorów w sieci jest bardzo dużo i dotyczą one nie tylko sfery finansowej. Dzięki kalkulatorowi kredytowemu można obliczyć wiele zmiennych dotyczących kredytu, jaki chcemy zaciągnąć.
Jak działa taki kalkulator? Opiera się o dane wprowadzone do elektronicznego formularza przez użytkownika. Zwykle takich parametrów nie ma zbyt wiele i w krótkim czasie można je wpisać lub oznaczyć, aby uruchomić finalnie kalkulator i uzyskać w kilka sekund pożądany wynik.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Rodzaje kalkulatorów kredytowych
Można wymienić wiele różnych rodzajów kalkulatorów kredytowych. Wśród nich są kalkulatory:

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Każdy kalkulator może wymagać od użytkownika wpisania odmiennych zmiennych. W przypadku kalkulatora kredytu gotówkowego lub hipotecznego dotyczącego zdolności kredytowej wpisuje się:

  • okres spłaty kredytu,
  • oprocentowanie zobowiązania,
  • typ rat - równe lub malejące,
  • limity na kartach kredytowych,
  • wysokość rat innych kredytów i pożyczek,
  • wysokość innych stałych zobowiązań,
  • miesięczny dochód gospodarstwa domowego,
  • liczbę osób w gospodarstwie. 

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Natomiast już przy wyliczaniu raty kredytu wystarczy wpisać kwotę kredytu, okres kredytowania oraz wysokość oprocentowania. Każdy kalkulator jest inny i może wymagać wpisania dodatkowych danych do zwrócenia jak najbardziej prawdopodobnego, zgodnego z rzeczywistością wyniku.

Czy warto korzystać z kalkulacji kredytowej online?
Zamiast samodzielnie wyliczać RRSO, wysokość raty kapitałowo-odsetkowej czy zdolności kredytowej danej osoby, można zaoszczędzić czas i posłużyć się w takich kwestiach kalkulatorem online. Trzeba jednak wiedzieć, że ostateczne warunki kredytowania zawsze są ustalane z bankiem, po rozpoznaniu zdolności i wiarygodności kredytowej klienta.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus