A A A
drukuj

Ulgi, dopłaty, zwolnienia:
Komu należy się refundacja leków?

Data publikacji: 2015.12.01 godz. 15:01

Opracowanie własne
OCENA
4.7/5

Refundacja leków przez państwo jest dużym wsparciem finansowym dla wielu schorowanych osób. Warto poznać zasady takiej pomocy. Czy każdy może liczyć na refundowane leki?  

Fot: Komu należy się refundacja leków?

Nowy rzd zapowiedział wprowadzenie zmian w zasadach refundacji leków. Ta obietnica dotyczy m.in. darmowych lekarstw dla osób, które ukończyły 75 lat i posiadają niskie dochody (do 130% minimalnej emerytury). Na ewentualne zmiany w zasadach refundacji leków, trzeba będzie jednak poczekać. Warto wiedzieć, że już teraz niektóre medykamenty są dostępne za darmo. W przypadku innych lekarstw i wyrobów medycznych, obowiązuje tylko częściowa odpłatność. Zasady działania systemu refundacyjnego, nie są łatwe do zrozumienia. Dlatego w kolejnym artykule z naszego cyklu „Ulgi, dopłaty, zwolnienia” tłumaczymy, kto nie musi płacić pełnej ceny za potrzebne produkty medyczne.

Na liście refundowanych wyrobów znajdują się nie tylko leki
Państwowy system refundacji ma na celu zwiększenie dostępu do medykamentów i ograniczenie kosztów ponoszonych przez pacjentów. Wszystkie produkty objęte refundacją mają stałe ceny, które wcześniej zostały wynegocjowane z firmami farmaceutycznymi. Dzięki temu można łatwiej oszacować koszty refundacji dla państwa.
Wbrew pozorom, na liście refundacyjnej znajdują się nie tylko lekarstwa. W ramach refundacji, państwo pokrywa też całkowity lub częściowy koszt zakupu środków dietetycznych oraz innych wyrobów medycznych. W obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 roku, które dotyczy refundowanych produktów, znajdziemy między innymi takie pozycje jak: paski do oznaczania poziomu glukozy we krwi, opatrunki oraz preparaty mlekozastępcze dla dzieci z alergią pokarmową.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Na podstawie recepty wydanej przez lekarza współpracującego z Narodowym Funduszem Zdrowia, refundacji podlegają następujące artykuły:

  • leki, produkty dietetyczne oraz wyroby medyczne, które są dostępne na podstawie wskazania lekarza
  • leki sporządzane na podstawie recepty (jeżeli na liście refundacyjnej nie przewidziano gotowego leku doustnego, który ma odpowiednią dawkę)
  • leki niedopuszczone do obrotu w Polsce, które zostały sprowadzone z zagranicy w ramach importu docelowego.
  • środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które nie są wprowadzone do obrotu w Polsce

Prawo do korzystania z refundacji mają wszystkie osoby, które są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. To kryterium nie dotyczy jednak wybranych pacjentów. Niezależnie od ubezpieczenia zdrowotnego, z refundacji mogą korzystać:

  • osoby zamieszkałe w Polsce, posiadające obywatelstwo polskie i uzyskujące dochody niższe od limitu ustalonego w ustawie o pomocy społecznej
  • obywatele polscy przed ukończeniem 18 roku życia
  • wszystkie kobiety zamieszkałe na terenie Polski, które znajdują się w okresie ciąży, porodu i połogu)

Warto nadmienić, że od 1 października 2015 roku limit dochodów, który uprawnia do bezwarunkowej refundacji leków to 634 zł/m-c (osoba samotna) oraz 514 zł/m-c w przeliczeniu na członka rodziny (patrz punkt 1 powyżej). Podane limity dotyczą dochodów netto, czyli kwot uzyskanych po odliczeniu podatku dochodowego, składek na ubezpieczenia społeczne oraz niektórych świadczeń z opieki społecznej (np. zasiłku celowego i jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego).

Przejdź na kolejną stronę i dowiedz się, ile refundacji można otrzymać »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • Kredyt gotówkowy w VeloBank »