A A A
drukuj

Ulgi, dopłaty, zwolnienia:
Leki dla seniorów za darmo, ale nie wszystkie!

Data publikacji: 2016.12.09 godz. 12:22

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
3,0/5

Niedawno został uruchomiony program zapewniający darmowe leki dla seniorów. Ze względu na wysokie ceny lekarstw, ta inicjatywa rządu cieszy się sporym zainteresowaniem. Warto wiedzieć, kto otrzyma leki za darmo.

Fot: Leki w pełni refundowane dla seniorów pow. 75 lat.

Zwycięska partia przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi, obiecywała uruchomienie programu zapewniającego darmowe leki dla najstarszych Polaków. Ta obietnica niedawno doczekała się realizacji. Część seniorów zapewne będzie niezadowolona z doboru lekarstw oferowanych bez opłat. Tym niemniej, program uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia („75 Plus”) z pewnością wpłynie na wysokość wydatków niektórych emerytów i rencistów. Na darmowe leki nie mogą liczyć osoby, które jeszcze nie osiągnęły 75 lat. Wiek pacjenta to główny, ale nie jedyny wymóg związany z otrzymaniem lekarstw za darmo. Warto wiedzieć, jakie są dodatkowe warunki rządowego programu i możliwe oszczędności dla seniorów. Te ważne kwestie dokładnie opisujemy w naszym kolejnym artykule z cyklu „Ulgi, dopłaty, zwolnienia”.

Darmowy lek można otrzymać tylko na podstawie specjalnej recepty …
Zasady wydawania bezpłatnych leków dla seniorów, zostały dokładnie określone w przepisach. Te regulacje wskazują, że prawo do darmowych lekarstw z aktualnego wykazu przysługuje pacjentowi ubezpieczonemu przez NFZ, który w dniu wystawiania recepty posiada ukończony 75 rok życia. Limit wieku jest weryfikowany na podstawie PESEL-u albo daty urodzenia (jeśli pacjent nie posiada wspomnianego numeru). Dodatkowym wymogiem jest litera „S” wpisana w polu uprawnień dodatkowych na recepcie. Warto również pamiętać o ograniczeniu dotyczącym osoby wystawiającej receptę na darmowe leki. Lekarstwa dostępne bez opłat może przepisać tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarz wystawiający receptę dla siebie lub rodziny. Jeżeli lekarz specjalista uzna, że pacjentowi ze względów medycznych (a nie tylko ekonomicznych) powinny zostać przepisane darmowe leki, to kieruje chorego z odpowiednią informacją do osoby na stałe zajmującej się podstawową opieką zdrowotną seniora. Takie rozwiązanie jest największą wadą nowego programu „75 Plus”, gdyż odwiedzanie dwóch lekarzy bywa męczące dla starszych osób.
Dowiedz się więcej o ogólnych zasadach refundacji leków w Polsce »

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Obecnie wykaz leków przyznawanych na darmo liczy sobie 1149 pozycji
Dokładny wykaz leków dostępnych za darmo, znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia (zobacz wykaz »). Ta lista ma być aktualizowana co dwa miesiące. Obecnie znajduje się na niej aż 1149 pozycji (stan z 30 listopada 2016 r.). Trzeba jednak zaznaczyć, że większość pozycji oznacza tylko inną dawkę leku albo liczbę tabletek w opakowaniu. Ogólnie rzecz biorąc, wykaz obejmuje 68 substancji czynnych, a każda z nich jest zawarta w wielu różnych lekach. Darmowe lekarstwa są przeznaczone głównie do leczenia chorób typowych dla osób starszych (np. osteoporozy, nadciśnienia tętniczego, reumatoidalnego zapalenia stawów). Po przeanalizowaniu przykładowych lekarstw z listy (patrz poniższa tabela), można zauważyć obecność medykamentów, które po uwzględnieniu zwykłej refundacji kosztują mniej niż 10 zł. Drogie leki (np. dla pacjentów z Chorobą Parkinsona) też pojawiają się na liście, ale w mniejszej liczbie. Przykładem takiego medykamentu jest Aparxon PR 8 mg. Za 28 tabletek tego lekarstwa, nawet po uwzględnieniu refundacji trzeba zapłacić prawie 64 zł (patrz poniższe zestawienie).

Wybrane lekarstwa dostępnych dla seniorów za darmo oraz ich ceny w normalnym obrocie

Nazwa leku
Dawka
Wielkość opakowania
Zastosowanie w leczeniu Cena leku za opakowanie
(bez refundacji/
ze zwykłą refundacją)
Alendran 70
tabletki
70 mg
(opakowanie 4 tabletki)
Leczenie osteoporozy u kobiet po menopauzie. 11,66 zł/4,98 zł
Aparxon PR
tabletki o przedłużonym uwalnianiu 8 mg.
(opakowanie 28 tabletek)
Leczenie Choroby Parkinsona. 139,72 zł/63,63 zł
Apo - Doxan 4
tabletki 4 mg
(opakowanie 60 tabletek)
Leczenie łagodnego przerostu gruczołu krokowego oraz  nadciśnienia tętniczego. 46,26 zł/13,88 zł
Cardilopin
tabletki 2,5 mg.
(opakowanie 30 tabletek)
Leczenie między innymi nadciśnienia tętniczego oraz dławicy piersiowej. 5,22 zł/3,07 zł
Karbis
tabletki 8 mg.
(opakowanie 56 tabletek)
Leczenie nadciśnienia tętniczego. 31,02 zł/12,52 zł
Nalgesin Forte
tabletki powlekane 550 mg.
(opakowanie 60 tabletek)
Leczenie m.in. ostrych stanów zapalnych narządu ruchu oraz reumatoidalnego zapalenia stawów. 40,91 zł/24,00 zł
Pharmastatin
tabletki powlekane 10 mg.
(opakowanie 30 tabletek)
Leczenie zbyt wysokiego poziomu cholesterolu. 5,84 zł/2,98 zł

Rządowy program w kolejnych latach będzie stawał się coraz droższy …
W ramach uzupełnienia warto nadmienić, że rządowy program darmowych leków („75 Plus”), został zaplanowany jako długoterminowa inicjatywa, a środki na jego realizację mają wzrastać z roku na rok. Zgodnie z założeniami rządu, wspomniany program w kolejnych latach pochłonie nawet:

  • 2016 r. - 0,125 mld zł
  • 2017 r. - 0,564 mld zł
  • 2018 r. - 0,643 mld zł
  • 2019 r. - 0,733 mld zł
  • 2020 r. - 0,836 mld zł
  • 2021 r. - 0,953 mld zł
  • 2022 r. - 1,010 mld zł
  • 2023 r. - 1,071 mld zł
  • 2024 r. - 1,135 mld zł
  • 2025 r. - 1,203 mld zł

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Wzrost planowanych wydatków budżetowych sugeruje, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, lista bezpłatnych leków ma być stopniowo poszerzana. Realizacja tych ambitnych planów, oczywiście będzie zależała od sytuacji budżetowej.

Komentarze

comments powered by Disqus