A A A
drukuj

Ulgi, dopłaty, zwolnienia:
Kto dostanie ulgę mieszkaniową za prąd?

Data publikacji: 2015.11.06 godz. 00:00
OCENA
4,8/5

Niewiele osób wie o istnieniu takiej dopłaty państwowej jak ulga na prąd. Dofinansowanie pozwalające obniżyć rachunki za energię elektryczną są powiązane z ulgą mieszkaniową i jest kierowana do mniej zamożnych. 

Fot: Kto dostanie ulge mieszkaniowa za prad?

Rachunki dotyczące mediów (m.in. prądu, gazu i wody), są poważnym obciążeniem dla mniej zamożnych gospodarstw domowych. Wiele takich rodzin może skorzystać z rządowej dopłaty do rachunków za energię elektryczną. Wspomniane dofinansowanie nie jest wysokie. Może mieć ono jednak pewne znaczenie dla osób, które z trudem pokrywają wszystkie niezbędne wydatki. Dlatego w kolejnym artykule z naszego cyklu „Ulgi, dopłaty, zwolnienia”, prezentujemy kluczowe informacje na temat tzw. dodatku energetycznego.

Dopłata do prądu jest powiązana z dodatkiem mieszkaniowym
Zasady funkcjonowania dodatku energetycznego zostały uregulowane w ustawie prawo energetyczne z 10 kwietnia 1997 r. Wspomniany akt prawny wskazuje, że dodatek energetyczny jest przyznawany tzw. odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej. Do tej kategorii zalicza się każda osoba samotna lub rodzina, która jednocześnie:

  • jest uprawniona do otrzymywania dodatku mieszkaniowego
  • posiada aktualną umowę z zakładem energetycznym
  • zamieszkuje w miejscu, do którego jest dostarczany prąd

Według obowiązujących przepisów, dodatek energetyczny jest ściśle powiązany z dodatkiem mieszkaniowym. Zasady przyznawania tego drugiego świadczenia obszernie opisaliśmy w jednym w naszych wcześniejszych artykułów.
Zobacz, kto może otrzymać dodatek mieszkaniowy »

Ogólnie rzecz ujmując, dodatek mieszkaniowy (oraz dodatek energetyczny) przysługuje osobie samotnej lub rodzinie, która w trzech ostatnich miesiącach uzyskała dochód netto nie większy niż:

  • 175% najniższej emerytury (1540,79 zł w październiku 2015 r.) - limit dotyczący osób samotnych
  • 125% najniższej emerytury w przeliczeniu na członka rodziny (1100,56 zł w październiku 2015 r.) - limit dotyczący rodzin

Przejdź na drugą stronę i sprawdź jakie mieszkania kwalifikują się do dopłaty »

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka przekorzystna w PEKAO S.A »