A A A
drukuj

W jakich wypadkach gmina wyda zastępcze mieszkanie komunalne?

Data publikacji: 2019.12.19 godz. 11:11

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
4,8/5

Mieszkania komunalne są przeznaczone dla osób nieposiadających innego lokum. Warto wiedzieć, że gmina w pewnych okolicznościach powinna dostarczyć zamienne mieszkanie.

Fot: Zamienne mieszkanie komunalne - kiedy?

Założenia budownictwa komunalnego mówią, że powinno być ono przeznaczone dla niezamożnych osób, które nie posiadają innego lokum. W polskich realiach czasem pojawiają się problemy z realizacją tych założeń. Tym niemniej, można przyjąć, że większość lokatorów mieszkań komunalnych nie posiada innego lokum. Taka sytuacja oznacza, że osoby zajmujące lokale komunalne, powinny otrzymać zastępcze lokum, gdy mieszkanie wykorzystywane na co dzień będzie podlegało remontowi. Pomimo ograniczonych funduszy, niektóre samorządy dość aktywnie prowadzą prace remontowe dotyczące mieszkań i budynków komunalnych. Właśnie dlatego eksperci porównywarki eBroker.pl postanowili wyjaśnić, w jakich okolicznościach gmina powinna zapewnić zastępcze mieszkanie na czas remontu. Takie wyjaśnienie w ramach cyklu poradników „Poznaj swoje prawa” wydaje się ważne, ponieważ na początku 2018 r. zmieniły się pewne przepisy dotyczące przyznawania mieszkań zastępczych na czas remontu.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Przed remontem umowa najmu będzie wypowiedziana
Najważniejsze zasady wynajmu gminnych mieszkań zostały określone przez ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. 2001 nr 71 poz. 733). Wspomniany akt prawny precyzuje również zasady wynajmu innych mieszkań niż gminne (m.in. na wolnym rynku). Właśnie dlatego omówione przez nas obowiązki, które są związane z zapewnieniem mieszkania zastępczego na czas remontu, dotyczą również innych właścicieli lokali niż samorządy (np. spółdzielni oraz osób prywatnych).
Ustawa o ochronie praw lokatorów wskazuje, że remont lokalu lub budynku wymagający jego opuszczenia przez najemcę jest podstawą do wypowiedzenia umowy najmu mieszkania (np. komunalnego). Zgodnie z artykułem 11 ustęp 2 wspomnianej ustawy, wypowiedzenie umowy w takiej sytuacji powinno nastąpić z przynajmniej miesięcznym wyprzedzeniem. Co więcej, umowa najmu musi wygasnąć na koniec miesiąca kalendarzowego.
Przejdź na drugą stronę i dowiedz się, jakie są obowiązki wynajmującego przy remoncie lokalu »

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »