A A A
drukuj

Warto poszukać taniej gotówki!

Data publikacji: 2014.08.12 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
4.9/5

Kredyty gotówkowe bardzo różnią się pod względem kosztów. Dzięki najlepszym ofertom można zaoszczędzić nawet 85%!

Fot: gdzie szukać taniej gotówki?

"summary">Szukasz kredytu z niską ratą?
Sprawdź, jak niską możesz dostać

Osoby zainteresowane kredytami gotówkowymi z pewnością nie mogą narzekać na liczbę propozycji. Nasze dane wskazują, że w ofercie krajowych banków znajduje się ponad czterdzieści różnych „gotówek”. Takie kredyty funkcjonują w podobny sposób, ale są bardzo zróżnicowane pod względem kosztów. Postanowiliśmy to udowodnić przy pomocy konkretnych obliczeń…

Koszty kredytów mogą się różnić nawet o 85%

W ramach naszej analizy wzięliśmy pod uwagę trzy kredyty. Tani Kredyt z Kontem Eurobanku regularnie wygrywa w rankingach publikowanych przez nasz portal»
Kredyt iGotówka z BNP Paribas również kwalifikuje się do czołowej dziesiątki porównywanych ofert. Jego sporą zaletą jest możliwość zawarcia umowy bez wychodzenia z domu. Dostępność w trybie online to jedna z przyczyn, które sprawiają, że iGotówka cieszy się bardzo dużą popularnością wśród naszych czytelników.

Pożycz nawet 20 000 zł bez wychodzenia z domu

Propozycje Eurobanku oraz BNP Paribas porównaliśmy z promocyjnym kredytem Banku Pocztowego. Wspomniany bank do końca sierpnia b.r. nie pobiera prowizji za pożyczenie gotówki. Osoby, które chcą skorzystać z jego oferty powinny jednak dobrze się zastanowić. Pomimo zerowej prowizji przygotowawczej kredyt Banku Pocztowego jest jedną z „najdroższych” propozycji.

Na atrakcyjność wspomnianego kredytu negatywnie wpływają wysokie składki obowiązkowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Po ich uwzględnieniu okazuje się, że łączny koszt pożyczenia 10 000 zł od Eurobanku i BNP Paribas jest o połowę niższy (założenie: okres kredytowania to 24 miesiące). W przypadku kredytu o wartości 25 000 zł i pięcioletnim okresie spłaty kosztowa różnica pomiędzy najlepszą i najgorszą ofertą wynosi prawie 85%. W drugim wariancie (25 000 zł/60 m-cy) koszt pożyczenia złotówki od Banku Pocztowego to 61 groszy. Analogiczna wartość, którą obliczyliśmy dla Eurobanku jest prawie dwukrotnie niższa (patrz poniższa tabela).

Porównanie kosztów trzech przykładowych kredytów gotówkowych*
Wariant 1: kredyt o wartości 10 000 zł spłacany przez 24 miesiące (prowizja jest kredytowana)
Nazwa banku 
Nazwa kredytu
Średnia miesięczna rata** Koszty kredytu Koszt pożyczenia 1 zł Różnica kosztów kredytu w stosunku do najlepszej oferty
ujęcie kwotowe
ujęcie procentowe
Eurobank 
Tani Kredyt z Kontem
482 zł Koszty odsetkowe z wliczoną prowizją przygotowawczą = 1568 zł
Koszty prowadzenia konta = 0 zł
Suma kosztów = 1568 zł
16 groszy -
BNP Paribas 
iGotówka
482 zł Koszty odsetkowe z wliczoną prowizją przygotowawczą = 1568 zł
Suma kosztów = 1568 zł
16 groszy -
Bank Pocztowy 
Kredyt gotówkowy „Morze gotówki, zero prowizji”
515 zł Koszty odsetkowe = 1760 zł
Koszty obowiązkowego ubezpieczenia = 600 zł
Suma kosztów = 2360 zł
24 grosze 792 zł
50,51%
Wariant 2: kredyt o wartości 25 000 zł spłacany przez 60 miesięcy (prowizja jest kredytowana)
Nazwa banku 
Nazwa kredytu
Średnia miesięczna rata** Koszty kredytu Koszt pożyczenia 1 zł Różnica kosztów kredytu w stosunku do najlepszej ofertyujęcie kwotoweujęcie procentowe
Eurobank 
Tani Kredyt z Kontem
554 zł Koszty odsetkowe z wliczoną prowizją przygotowawczą = 8240 zł
Koszty prowadzenia konta = 0 zł
Suma kosztów = 8240 zł
33 grosze -
BNP Paribas 
iGotówka
600 zł Koszty odsetkowe z wliczoną prowizją przygotowawczą = 9620 zł
Koszty ubezpieczenia = 1380 zł
Suma kosztów = 11 000 zł
44 grosze 2760 zł
33,50%
Bank Pocztowy 
Kredyt gotówkowy „Morze gotówki, zero prowizji”
671 zł Koszty odsetkowe = 11 480 zł
Koszty obowiązkowego ubezpieczenia = 3750 zł
Suma kosztów = 15 230 zł
61 groszy 6990 zł
84,83%

Nie każda promocja zasługuje na uwagę

Wyniki naszej analizy potwierdzają, że promocyjne oferty kredytów gotówkowych nie zawsze powinny być brane pod uwagę. W niektórych przypadkach korzyści wynikające z obniżki oprocentowania lub prowizji przygotowawczej są niwelowane przez wysokie składki obowiązkowych ubezpieczeń. Nie wszystkie portale finansowe w ramach porównań i rankingów uwzględniają koszty polis. Takie zasady porównywania kredytów sprawiają, że osoby potrzebujące gotówki są wprowadzane w błąd.

Czytelnicy naszego portalu nie muszą obawiać się, że ranking pomija istotne koszty. W ramach publikowanych porównań prócz odsetek, opłat i prowizji bierzemy pod uwagę składki wszystkich obowiązkowych ubezpieczeń. W przypadku, gdy kredyt jest oferowany razem z kontem osobistym jego koszty są powiększane o miesięczne opłaty za ROR. Takie podejście jest o wiele bardziej pracochłonne, ale zapewnia porównywalność i rzetelność wyników.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »