A A A
drukuj

Wciąż wolimy lokaty krótkoterminowe

Data publikacji: 2012.07.16 godz. 11:44

Redaktor, eBroker.pl
OCENA
0/5

Jak wynika z danych KNF tylko w roku ubiegłym blisko 70 proc. złożonych w bankach depozytów stanowiły te 1-miesięczne. Na dłużej niż rok ulokowaliśmy zaledwie 1,3 proc. naszych oszczędności.

Lokaty antybelkowe przyzwyczaiy nas do krótkoterminowego oszczędzania. Dzięki zastosowaniu mechanizmu dziennego naliczania odsetek, pozwalały one ominąć podatek, jaki pobierany jest od zysku z każdego depozytu, dzięki czemu cieszyły się tal dużą popularnością wśród Polaków.


Jak wynika z raportu, na koniec 2011 r. w bankach było złożonych 10,1 mln lokat tego typu, o łącznej wartości 94,7 mld zł. Ponadto banki miały otwartych 1,8 mln rachunków oszczędnościowych o charakterze antypodatkowym, na których było zgromadzonych 11,3 mld zł.


„Lokaty antybelkowe w większości przypadków były produktami o krótkich terminach zapadalności (1-3 miesiące). Wielu klientów po zakończeniu depozytu szukało lepszej oferty, przerzucając pieniądze między bankami. Z punktu widzenia sektora była to niekorzystna sytuacja, bo część banków nie mogła na stałe utrzymać stabilnego poziomu depozytów, z których finansowane są kredyty. Pod koniec ubiegłego roku przewodniczący KNF zalecił bankom wycofanie ze swojej oferty wszystkich produktów o charakterze antypodatkowym.” -komentuje Wojciech Boczoń dla serwisu bankier.pl


W swoim raporcie KNF zwróciła uwagę, że lokaty antybelkowe zostały wycofane, bo wiązało się z nimi nadmierne ryzyko. Z jednej strony budziły one wątpliwości etyczne i prawne, z drugiej uzależniały banki od depozytów, które w każdej chwili mogły być wycofane.

Ominięcie podatku wyszło klientom na dobre, ale czy mamy pewnośc, że bank nigdy się o niego nie upomni?

„Komisja zwróciła uwagę na jeszcze jeden istotny czynnik – nie można wykluczyć, że w przyszłości stanowisko organów podatkowych wobec lokat antypodatkowych ulegnie zmianie i banki mogą być zmuszone do zapłaty należnych podatków. Za przykład podano zmianę stanowiska władz skarbowych wobec podatków od pakietów medycznych dla pracowników. Gdyby doszło do takiej sytuacji, instytucje finansowe na pewno przerzuciłyby część kosztów na klientów.” - dodaje na koniec Boczoń.



Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »