A A A
drukuj

Wkrótce za torbę foliową zapłacimy w sklepie min. 20 groszy

Data publikacji: 2017.12.01 godz. 10:15
OCENA
5,0/5

Państwa członkowskie UE zobowiązały się już kilka lat temu, do podjęcia działań mających na celu zmniejszenie zużycia lekkich, plastikowych toreb zakupowych do 27 listopada 2016 roku. Polska nie podjęła jeszcze decydujących kroków w tym zakresie, ale niewykluczone, że od 1 stycznia 2018 roku za każdą foliówkę zapłacimy 20 groszy.

Fot: Już od stycznia 2018 zapłacimy za "reklamówki"?

W Polsce średnio jeden mieszkaniec zużywa nawet 300 foliowych toreb rocznie. Dla ograniczenia ich zużycia i dla ochrony środowiska naturalnego, od 2018 roku zostanie wprowadzona obowiązkowa opłata za tzw. foliówki, w wysokości 20 groszy za sztukę. 

Pomysł Ministerstwa Środowiska
Resort środowiska przygotował projekt ustawy, wprowadzający opłatę obowiązkową za torby foliowe, wydawane w sklepach. Podczas posiedzenia sejmowej podkomisji resort złożył deklarację, że foliówki będą kosztować od 2018 roku 20 groszy za sztukę, a opłata maksymalna, jaką będzie mógł zastosować sklep to 1 zł za pojedynczą torbę foliową.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »
Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw stanowi, że od 2018 roku jednorazowe torby w sklepach nie będą już oferowane za darmo. Nowe przepisy mają na celu znaczne ograniczenie stosowania takich opakowań, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej.

Unijna dyrektywa w sprawie ograniczenia foliówek przewidywała dwa warianty wdrożenia przepisów:

  • wprowadzenie w terminie do 31 grudnia 2018 roku opłat za oferowane torby,
  • osiągnięcie odpowiednich poziomów zużycia toreb na mieszkańca, w wysokości 90, do końca 2019 roku oraz 40 toreb do końca 2025 roku.

Jakie torby będą płatne?
Wzięcie siatki foliowej w sklepie nie jest obowiązkowe. Konsument na zakupy może bowiem przynieść własną torbę wielorazowego użytku i z niej korzystać. W zamyśle opłata za foliówki będzie dotyczyła toreb na zakupy wykonanych z tworzywa sztucznego, o grubości do 50 mikrometrów, jakie obecnie najczęściej są wydawane przy kasach sklepowych. Z opłaty będą wyłączone jednocześnie bardzo cienkie, lekkie siatki z tworzywa, tzw. zrywki o grubości poniżej 15 mikrometrów, o ile będą one wykorzystywane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem, w tym:

  • owoców i warzyw,
  • ryb,
  • mrożonek,
  • bakalii,
  • produktów na wagę, np. makaronów, ciastek itp.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Obecnie już w 15 krajach Unii Europejskiej trzeba płacić za torby foliowe. W Polsce opłaty obowiązkowej jeszcze nie wprowadzono, choć w wielu sklepach foliówki kosztują po kilka czy kilkanaście groszy. Pieniądze ze sprzedaży toreb mają trafić na realizację kampanii edukacyjnych, których celem jest znaczne ograniczenie ich stosowania w przyszłości.

 

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka przekorzystna w PEKAO S.A »