A A A
drukuj

Uwaga! Wyższe kary za brak OC!

Data publikacji: 2014.02.28 godz. 09:54

Opracowanie własne
OCENA
3,0/5

5 040 zł powinien mieć w portfelu kierowca, który ryzykuje wyjazd na drogę samochodem ciężarowym lub autobusem bez ważnego obowiązkowego ubezpieczenia OC. Posiadacz samochodu osobowego zamiast polisy może mieć trochę mniej – 3 360 zł.

"summary"> Sprawdź, czy nie przepłacasz za OC

To, że chcemy zarabiać jak najwięcej, jest zupełnie naturalne. Naturalne jest również i to, że jeśli musimy już płacić kary to chcemy, by były one jak najniższe. Nie zawsze da się to pogodzić, bo np. kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC zależy od… wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. A to co roku wzrasta.

Wypadek za 1,5 mln zł

Obowiązkowego ubezpieczenia OC nie ma wykupionego aż ćwierć miliona polskich kierowców, zaś liczba kierowców bez polisy OC, którzy muszą oddawać pieniądze za spowodowane przez siebie wypadki, wzrosła w 2012 r. aż o jedną czwartą – wynika z najnowszej analizy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Rekordzista musi zwrócić funduszowi 1,5 mln zł.

Ale nie trzeba spowodować wypadku, by słono zapłacić za brak ubezpieczenia OC. Wystarczy, że zostanie to ujawnione. Stać się to może bardzo łatwo – w trakcie kontroli drogowej dokonywanej przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego, albo kontroli urzędnika w wydziale komunikacji urzędu gminy. Brak OC może wyjść na jaw także podczas sprawdzenia baz danych Ośrodka Informacji UFG i Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Skontrolowanie w nich, czy kierowca posiada ubezpieczenie OC, czy też nie, jest teraz, w dobie komputerów, bajecznie łatwe.

Kierowcy nie posiadający polisy OC powinni liczyć się z nałożeniem na nich kary, nawet jeśli ich pojazd przez cały czas stoi nieużywany w garażu czy zaparkowany na podwórku.

Niższa składka za ubezpieczenie samochodu?
Czas na podwójne korzyści! Sprawdź

Kto musi mieć polisę OC?

Obowiązujące w Polsce przepisy nakładają obowiązek posiadania ubezpieczenia OC na wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych przez cały okres, w którym posiadany przez nich pojazd jest zarejestrowany. Dotyczy to:

 • pojazdów samochodowych,
 • motorowerów,
 • motocykli,
 • ciągników rolniczych
 • przyczep,
 • pojazdów wolnobieżnych (oprócz takich pojazdów należących do rolnika i użytkowanych w związku z posiadaniem przez niego gospodarstwa rolnego).

Nie muszą mieć ochrony ubezpieczeniowej zarejestrowane pojazdy historyczne ( z charakterystycznymi żółtymi tablicami).

Nic nie utargujesz

Brak ubezpieczenia OC naraża kierowcę – w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku – na płacenie z własnej kieszeni wysokiego odszkodowania. Ale nawet gdy nie dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia drogowego, a brak polisy OC zostanie ujawniony, sankcje finansowe są słone. Wynoszą od 110 do nawet 5 040 zł. Wysokość karnych opłat, tryb ich nakładania, sposób dochodzenia i ściągania precyzyjnie określają przepisy prawne – ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). Nie da się więc „załatwić” ani wynegocjować, by kara była niższa. Kto zaś zostanie przyłapany bez polisy OC, ale kary nie zapłaci, może być ścigany przez urząd skarbowy zgodnie z przewidywanymi w takich przypadkach procedurami administracyjnymi (w drodze postępowania egzekucyjnego).

Wysokość opłat karnych za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC w 2014 roku
Gradacja opłaty Samochody osobowe Samochody ciężarowe,ciągniki samochodowei autobusy Pozostałe pojazdy OC rolników
100 proc. 3 360 zł 5 040 zł 560 zł 170 zł
50 proc. 1 680 zł 2 520 zł 280 zł
20 proc. 670 zł 1 010 zł 110 zł

Ważna płaca minimalna

To, czy kierowca zapłaci karę za brak wykupionego ubezpieczenia OC według stawki 100, czy też tylko 20 proc., zależy od trzech czynników. Po pierwsze – od rodzaju pojazdu:

 • jeśli nie ma polisy na samochód osobowy, kara równa się dwukrotności minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę (w tym roku wynosi ono 1680 zł).
 • jeśli na samochód ciężarowy, ciągnik samochodowy lub autobus – równowartość 3-krotności tego wynagrodzenia,
 • na pozostałe pojazdy – równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia.

Po drugie – od okresu nieposiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC:

 • jeśli jest to do trzech dni – kara wynosi 20 proc. stawki podstawowej,
 • od 4 do 14 dni – 50 proc. tej stawki,
 • ponad 14 dni – 100 proc. pełnej opłaty karnej.

Trzeci czynnik, który wpływa na stawkę kary za brak OC, to wspomniana już wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli, ustalonego na podstawie ustawy z 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. 2002 nr 200, poz. 1679). W roku 2013 było to 1500 zł, w tym jest 1680 zł.

Pożegnaj się z trzymiesięczną pensją…

Opłaty za brak ubezpieczenia OC obliczane są oczywiście według stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto. Tymczasem my do kieszeni dostajemy je netto – w tym roku jest to 1237,20 zł. Jak nietrudno obliczyć, kierowcę samochodu osobowego zarabiającego najniższą pensję brak polisy OC kosztować może niemal trzymiesięczne wynagrodzenie…

Komentarze

comments powered by Disqus
 • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
 • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
 • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »