A A A
drukuj

Za co można trafić do KRD?

Data publikacji: 2019.03.01 godz. 11:54
OCENA
3.5/5

W Polsce funkcjonuje kilka Biur Informacji Gospodarczych, gromadzących dane dotyczące zadłużenia różnych podmiotów. Jednym z nich jest KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów. Za co można tam trafić i kiedy to następuje?

Fot: Kto i kiedy trafi do KRD?

Do KRD, czyli Krajowego Rejestru Długów można trafić za przeterminowane zadłużenie. W przypadku osób fizycznych jest to minimum 200 zł, a w przypadku przedsiębiorców minimum 500 zł. Dług musi być przeterminowany o co najmniej 60 dni. 

 

Jak działa KRD?
Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej Spółka Akcyjna (KRD BIG SA) prowadzi działalność od 4 sierpnia 2003 roku. Jest instytucją, która początkowo gromadziła wyłącznie dane dotyczące zadłużenia podmiotów gospodarczych, ale z czasem zaczęła również dopisywać do rejestru dłużników dane osób fizycznych. KRD było pierwszym tego rodzaju organem w Polsce. Podstawą jego działania są przepisy ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Można pokusić się o stwierdzenie, że KRD jest listą dłużników - firm i osób prywatnych, które nie spłacają na czas swoich zobowiązań.

Skutki wpisu do KRD
Kiedy firma lub osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej zostaną wpisani do KRD, z tego tytułu mogą mieć wiele komplikacji. Przedsiębiorca będzie miał problemy z zawieraniem nowych kontraktów handlowych. Stanie się niewiarygodnym partnerem. Nikt nie udzieli mu w takiej sytuacji kredytu kupieckiego, ponieważ będzie się to wiązało ze zbyt dużym ryzykiem.
Z kolei osoby fizyczne wpisane do KRD mogą mieć problemy z zaciąganiem kredytów bankowych i pożyczek pozabankowych, a także z podpisywaniem zwykłych zdawałoby się umów o abonament telewizyjny, telefoniczny czy internetowy.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Kiedy można wpisać kogoś do KRD?
Biura Informacji Gospodarczej mają wytyczne ustawowe dotyczące tego, kiedy mogą trafić do nich dane dłużników. KRD przyjmuje wpisy dłużników pochodzące bezpośrednio od ich wierzycieli. Wpis dokonywany jest w momencie, gdy termin płatności wierzytelności minął co najmniej 60 dni wcześniej. Ważna jest też graniczna kwota, którą winny jest dłużnik swojemu wierzycielowi. Do KRD mogą trafić dłużnicy winni co najmniej:

  • 200 zł - w przypadku osób fizycznych,
  • 500 zł - w przypadku przedsiębiorców.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Zgodnie z prawem, wierzyciel musi zawiadomić dłużnika o zamiarze umieszczenia jego danych w rejestrze dłużników. Musi minąć co najmniej miesiąc od zawiadomienia. Wpisu dokonać można przez stronę internetową https://krd.pl.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »