A A A
drukuj

Zmiany w kredytach. Co zyska przeciętny kredytobiorca?

Data publikacji: 2012.01.12 godz. 12:10

Opracowanie własne
OCENA
0/5

Nowe przepisy umożliwiają proste porównanie ofert różnych banków. Wydłużony został również czas, w którym klient może odstąpić od zawartej umowy.

Z kocem grudnia minionego roku obowiązywać zaczęły nowe przepisy ustawy o kredycie konsumenckim. Nowy zapis znacznie poszerzył liczbę kredytów objętych ochroną. Przed zmianą maksymalna kwota kredytu konsumenckiego wynosiła 80 tys. zł. Obecnie, zdaniem Arkadiusza Rojka, eksperta firmy Home Broker, w wyniku rozszerzenia zakresu kredytu konsumenckiego do tej kategorii będzie zaliczać się większość kredytów zaciąganych przez osoby prywatne.

- „Ważną nowością jest objęcie zapisami ustawy również wszystkich pożyczek pozabankowych, do tej pory nie podlegających praktycznie żadnym regulacjom” – dodaje Rojek.

Jedną z najistotniejszych z perspektywy przeciętnego klienta zmian jest wprowadzenie możliwości łatwego porównania ofert różnych banków. Oszczędzi to potencjalnemu kredytobiorcy chodzenie od banku do banku.

– „Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu standardowego arkusza informacyjnego. Te same informacje, podane według tych samych jasno określonych definicji, klient będzie otrzymywał przed podpisaniem umowy kredytowej” – tłumaczy Arkadiusz Rojek.

Kształt formularza informacyjnego jest jasno określony w ustawie. Wedle nowych zapisów bank jest zobowiązany do podania przyszłym kredytobiorcom dokładnych informacji, przede wszystkim przedstawiając wyliczone koszty i kwoty do spłaty całego zobowiązania.

Znaczącą zmianą jest także wydłużenie czasu, w przypadku kredytów konsumenckich do 14 dni, w którym kredytobiorca może odstąpić od zawartej z bankiem umowy.

- Jedyny koszt, jaki będą zobowiązani ponieść w tym okresie to odsetki naliczone od momentu wypłacenia środków z kredytu, do momentu jego zwrotu wskutek wycofania się z umowy – wyjaśnia ekspert Home Broker.

(źródło: Money.pl)

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »