A A A
drukuj

Bank chce coraz więcej? Zmień go!

Data publikacji: 2015.06.08 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
4,8/5

Niskie stopy procentowe, a co za tym idzie tanie kredyty i coraz ostrzejsza konkurencja na rynku spowodowała, że bankom coraz trudniej o zyski.

Fot: banki chcą coraz więcej

Choć ubiegły rok był jednym z najlepszych, jeśli chodzi o wynik finansowy banków, to instytucje finansowe nie ustają w zarabianiu. Gdy kilka lat temu głównym źródłem ich dochodów były odsetki i prowizje płacone przez klientów zaciągających kredyty. Teraz są to coraz wyższe opłaty za karty, za konta i różne czynności bankowe.


PKO BP podniosło opłaty

Za ciosem poszedł największy polski bank, PKO BP. Na początku maja bank zmienił cennik dla kart i dla kont. Rosną opłaty za wydanie kart debetowych PKO Ekspress i opłaty roczne za karty kredytowe. Bank podnosi opłatę za prowadzenie PKO Konta bez Granic i próg zwalniający posiadaczy Konta za Zero z opłaty za kartę. Choć podwyżki zapowiadano już na początku stycznia, niewielu klientów zdecydowało się zmienić bank.

Patrząc na nową tabelę opłat łatwo dostrzec, że zmiany dotyczą głównie opłat związanych z kartami płatniczymi. W Kontach za Zero (które zostały otwarte przed 1 października 2014 roku) oraz w Kontach Rodzica podniesiono próg zwalniający z opłaty za kartę.

Taka sytuacja nie jest ewenementem. Podwyżki opłat wprowadza większość banków. Nawet jeśli nie robię tego poprzez bezpośrednie podniesienie opłat za konto, zaczynają pobierać coraz więcej właśnie za karty płatnicze wydawane do konta bankowego.

W przypadku PKO BP, do tej pory wystarczyło wykonać transakcje na 150 zł miesięcznie, od maja trzeba wydać kartą minimum 300 zł. Rośnie też opłata za kartę w przypadku niespełnienia tego warunku. Było 3,90 zł, jest 4,90 zł.

Od maja obowiązuje też wyższa opłata za prowadzenie PKO Konta bez Granic. Klienci będą płacić za pakiet 17,90 zł. Z kolei w ramach PKO Konta Pierwszego zmienia się opłata za kartę debetową - będzie to opłata warunkowa w wysokości 3,90 zł. Można jej uniknąć po wykonaniu dwóch dowolnych transakcji bezgotówkowych.

Coraz więcej płacić też trzeba za obsługę kart kredytowych. Za karty PKO Visa Classic, PKO MasterCard Standard, kartę PKO VITAY (srebrną i zwykłą), opłata roczna wynosi 79 zł (wcześniej było to 69 zł). Jeśli klient średniomiesięcznie wydaje kartą 1000 zł, zapłaci połowę tej kwoty, a jeśli jego średniomiesięczne wydatki wynoszą minimum 1200 zł – karta będzie bezpłatna.

Podwyżki opłat dla klientów to efekt zmian w intercharge, czyli prowizjach pobieranych od właścicieli sklepów za obsługę kart płatniczych. Jeszcze niedawno prowizja wynosiła średnio 1,6 proc. Teraz jest to poziom 0,2-0,3 proc.

Zmień bank!

Czy to oznacza, że należy zmienić bank, który prowadził do tej pory konto bankowe? Jeśli ktoś wykonuje niewiele transakcji bankowych, a konta używa wyłącznie do tego by pracodawca przelał mu na nie wynagrodzenie, można się nad tym zastanowić i poszukać konta, które będzie bezpłatne bezwarunkowo. Nawet jeśli bank będzie kazał zapłacić za korzystanie z karty, to warto wybrać taki, który opłatę miesięczną ma na jak najniższym poziomie. Dlaczego? Ta grupa klientów raz w miesiącu wypłaca całe wynagrodzenie i przez resztę czasu używa gotówki.

Konta osobiste z ponad 20 banków. Porównaj oferty »

Warto przypomnieć, że dzięki zmianom w prawie przeniesienie konta bankowego do innej instytucji finansowej, jest wyjątkowo proste. Przypomina trochę zmianę operatora telekomunikacyjnego. W nowym banku zostawiamy pełnomocnictwo, a pracownicy tej instytucji przenoszą wszystkie stałe zlecenia, przelewy, szablony płatności. Zadaniem klienta jest tylko poinformowanie nadawców przelewów o zmianie numeru rachunku. Może to być nieco kłopotliwe dla osób, które otrzymują wynagrodzenie z kilku źródeł lub często zmieniają źródła zarobkowania ale jak pokazuje praktyka nie jest to niemożliwe do zrealizowania.

Nad zmianą konta na tańsze warto zastanowić się też z innego powodu. W czerwcu T-Mobile Usługi Bankowe wprowadzi opłatę warunkową za kartę debetową. Opłata za kartę pojawi się też w Meritum Banku. W lipcu wzrosną opłaty za konta w Banku Pocztowym i za karty w mBanku.

 

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka ekspresowa w PEKAO S.A »
  • VeloKonto w VeloBank »