A A A
drukuj

Do USA bez wiz... ale nie za darmo!

Data publikacji: 2019.11.21 godz. 12:28
OCENA
5,0/5

Święto Niepodległości w Polsce w 2019 roku zbiegło się w czasie z innym, bardzo ważnym dla tysięcy Polaków wydarzeniem. Mianowicie USA ostatecznie zdecydowało się na zniesienie wiz dla Polaków. Tym samym nasz kraj dołączył do ruchu bezwizowego ze Stanami Zjednoczonymi. Na czym polega ruch bezwizowy?

Fot: Od 11 listopada bez wizy do USA

Polska z dniem 11 listopada 2019 roku dołączyła do ruchu bezwizowego z USA. Do wjazdu na terytorium amerykańskie potrzebne jest jednak zezwolenie ESTA.

Bez wiz do USA
Na zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych musieliśmy czekać bardzo długo. Po latach starań Polska została ostatecznie włączona z dniem 11 listopada 2019 roku do Visa Waiver Program, jako 24. kraj w Unii Europejskiej. Poza tym programem pozostają jeszcze cztery kraje UE: Cypr, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria.
Co to oznacza w praktyce? Polak chcący wyjechać do USA nie musi już odwiedzać osobiście ambasady amerykańskiej i składać wniosek o wizę. Nie musi też uiszczać wysokiej opłaty wizowej, ale i tak pewnych formalności nie unikniemy.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Zezwolenie na wyjazd
Obecnie podstawą wyjazdu do USA przez Polaków w większości przypadków będzie zezwolenie wydawane przez internet. To właściwie elektroniczna autoryzacja ESTA - Electronic System for Travel Authorization. Warto przy tym podkreślić, że takie uproszczone zasady wyjazdów do Stanów Zjednoczonych przez naszych rodaków dotyczą wyłącznie takich podróży, które nie trwają dłużej niż 90 dni, a ponadto odbywają się:

  • w celach turystycznych,
  • w celach biznesowych,
  • w ramach tranzytu.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

W innych przypadkach nadal będzie trzeba udać się do ambasady USA i uzyskać wklejkę do paszportu, po przeprowadzonej pomyślnie procedurze wizowej.

Jak uzyskać ESTA?
Jeśli zamarzy nam się podróż do USA np. na wakacje, powinniśmy uzyskać ESTA. Wystarczy w tym celu wejść na stronę esta.cbp.dhs.gov/esta/. Tam wypełnia się formularz autoryzacyjny, w którym odpowiadamy na pytania mające na celu zweryfikowanie danych podróżnego. Wniosek jest prosty i szybko można go wypełnić. Wszystkich formalności można dopełnić przez internet, nie trzeba więc udawać się w podróż do Warszawy do amerykańskiej ambasady, ani do Krakowa, gdzie znajduje się konsulat USA. Na otrzymanie pozwolenia ESTA nie czeka się długo. Należy jednak złożyć wniosek najpóźniej na 72 godziny przed wylotem do USA.
Nie wszystkie osoby wnioskujące o ESTA otrzymają takie zezwolenie. Muszą spełniać określone wymagania:

  • mieć polski paszport biometryczny ważny przynajmniej 6 miesięcy dłużej niż planowany pobyt w USA,
  • wybrany przez turystę czy biznesmena przewoźnik - linia lotnicza lub przewoźnik morski musi należeć do programu,
  • pokazać urzędnikowi imigracyjnemu bilet powrotny lub w dalszą podróż poza USA.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Osoby, które podróżują przez USA docelowo do Meksyku, Kanady, na Bermudy lub Wyspy Karaibskie, muszą być pełnoprawnymi mieszkańcami tych terenów. Jeśli zaś do USA Polak chciałby wjechać drogą lądową z Kanady lub z Meksyku musi mieć jedynie środki finansowe pozwalające na utrzymanie się podczas pobytu w USA oraz na wyjazd z kraju.
Co istotne, wniosek ESTA jest płatny. Cena za wyrobienie autoryzacji wynosi 14 dolarów i musi być uiszczony za pomocą karty płatniczej lub za pośrednictwem PayPala. ESTA wydawana jest na 2 lata i pozwala na nieograniczoną liczbę odwiedzin w Stanach Zjednoczonych.

Komentarze

comments powered by Disqus