A A A
drukuj

BGK dla MŚP- inicjatywa JEREMIE

Data publikacji: 2013.07.04 godz. 14:57

Opracowanie własne
OCENA
4.2/5

W Polsce od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej przybywa inicjatyw wspierających działania przedsiębiorców. W ostatnim czasie wiele programów pomocowych kierowanych jest do najmniejszych podmiotów, które dopiero zaczynają prosperować albo tych, które nie mają historii kredytowej, która umożliwiłaby im zaciąganie pożyczek na rozwój. 

Bank Gospodarstwa Krajowego sta się menadżerem Funduszy Powierniczych dla sześciu województw. Cały proces zasilania mikro-, małych i średnich firm w kapitał, polega na przekazaniu środków do Funduszu, z którego, za pomocą pośredników trafiają do przedsiębiorców. Pośrednicy, a więc: banki, fundusze pożyczkowe, fundusze capital venture i inne podmioty, są wyłaniani w drodze konkursu. Z danych BGK wynika, że coraz więcej instytucji finansowych chce uczestniczyć w inicjatywie JEREMIE. 

Czym jest inicjatywa JEREMIE?

JEREMIE(Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises), oznacza Wspólne europejskie zasoby dla MŚP. Jest to nowy kierunek pomocy, który rezygnuje z dotychczasowych form finansowania przedsiębiorstw, nie opiera się bowiem na udzielaniu bezzwrotnych dotacji. Środki finansowe, przeznaczone na preferencyjne kredyty, pożyczki i poręczenia, w ramach inicjatywy JEREMIE, pochodzą z Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013 przeznaczonych na rozwój przedsiębiorczości. 

Menedżerowie Funduszy w poszczególnych województwach otrzymali na ten cel 1,7 mld zł, z czego 114 mln zł zostało wykorzystanych do końca lipca 2011 r. W tym czasie łączna liczba podpisanych z firmami sektora MŚP umów, wyniosła ponad 1,3 tys. Zgodnie z przeznaczeniem, środki te zostały spożytkowane na bieżącą działalność, w tym m.in. na regulowanie zaciągniętych zobowiązań tj. kredytów i pożyczek oraz innych. 

Jak wskazuje poniższa tabela, wartość Funduszy w poszczególnych województwach znacznie się od siebie różni. Największym kapitałem w ramach inicjatywy JEREMIE dysponuje Wielkopolska i Dolny Śląsk natomiast najmniejszym województwo Łódzkie i Mazowsze.

BGK Menadżerem Funduszy Powierniczych

Nazwa Funduszu

Wartość Funduszu(w mln zł)

Fundusz Powierniczy JEREMIE Województwa Wielkopolskiego

501,30

Dolnośląski Fundusz Powierniczy

405,73

Fundusz Powierniczy JEREMIE Województwa Pomorskiego

287,39

Zachodniopomorski Fundusz Powierniczy JEREMIE

280,00

Łódzki Regionalny Fundusz Powierniczy

188,63

Fundusz Powierniczy JEREMIE Województwa Mazowieckiego

61,45

Źródło: BGK

Kto i na jakie działania może otrzymać kredyt?

JEREMIE jest inicjatywą, której założenia opierają się na pomocy podmiotom rozpoczynającym działalność tzw. start- upom oraz tym, które działają już od jakiegoś czasu, ale mają trudności w samodzielnym otrzymaniu kredytów czy pożyczek. Zazwyczaj nie posiadają wystarczających zabezpieczeń, które pokrywałyby zadłużenie, kiedy stałyby się niezdolne do regulowania zaciągniętych zobowiązań.

W ramach inicjatywy JEREMIE, firma może ubiegać się o kredyt, pożyczkę czy poręczenie na terenie województwa, w którym prowadzi swoją działalność. Mogą to zatem być firmy mikro-, małe i średnie, które zatrudniają do 250 pracowników, z rocznym obrotem do 50 mln euro lub sumą bilansową do 43 mln euro. 

O możliwość zaciągnięcia kredytu czy pożyczki, może ubiegać się każdy przedsiębiorca działający w sektorze MŚP, który planuje podjąć działania mające na celu wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, poszerzanie zakresu działalności, zakup środków trwałych na potrzeby prowadzonej działalności. Wspierane z tych środków mogą być budowy instalacji ekologicznych, wprowadzanie i poszerzanie zasobów informatycznych, tworzenie miejsc pracy oraz wiele innych inicjatyw, które wpłyną na rozwój przedsiębiorstwa.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa w PEKAO S.A »