Nowy model scoringowy BIK pozwoli kredytobiorcom na uzyskanie wyższej oceny punktowej, a w konsekwencji ułatwi ich starania o kredyt.
"summary">Pożyczka bez BIK!
Weź nawet 25 tys. zł
Badanie ryzyka kredytowego to jedno z podstawowych działań banku przed decyzją o udzieleniu kredytu. Banki często posługują się w tym celu narzędziami, których działanie objęte pozostaje tajemnicą. Pewnym jest natomiast, że ocena scoringowa Biura Informacji Kredytowej ma w procesie oceny ryzyka kluczowe znaczenie.
Sprawdź swój BIK i zwiększ swoje szanse na kredyt! Sprawdź
Korzyść dla banku czy dla konsumenta?
BIK udostępniając bankom model BIKSco CreditRisk 3 oferuje narzędzie oceny ryzyka kredytowego klientów detalicznych o jeszcze wyższej efektywności i stabilności działania niż dotychczasowy model. A wzrost efektywności działania ocen punktowych BIK oznacza nic innego jak setki nowych, dobrych kredytów i uniknięcie znaczących strat z tytuły udzielenia złych kredytów.
Co zmieni nowy model obliczania wyliczania oceny punktowej? Klienci uzyskując wyższą ocenę punktową na podstawie modelu BIKSCo CreditRisk 3 mają łatwiejszy dostęp do kredytu, mogą korzystać z promocji organizowanych przez banki, czy też lepszych warunków kredytowania.
W wyniku zastosowania modelu BIKSco CreditRisk 3 prawie 80% aktualnych kredytobiorców uzyska wyższą ocenę punktową. W przypadku klientów ubiegających się o nowy produkt kredytowy, na wyższą ocenę punktową może liczyć ok. 60% klientów. (patrz poniższe wykresy)
- „Dzięki nowemu modelowi Biura Informacji Kredytowej banki lepiej ocenią ryzyko kredytowe osób wnioskujących o kredyt, a w efekcie udzielą kredytów większej liczbie klientów. Bardziej precyzyjne monitorowanie ryzyka kredytobiorców, to szansa na skierowanie oferty do osób o akceptowalnym dla banku poziomie ryzyka, a w przypadku osób o podwyższonym ryzyku wystąpienia istotnych opóźnień, to możliwość podjęcia działań wyprzedzających pojawienie się poważnych zaległości w spłacie kredytu." - prognozuje Mariola Kapla z Biura Informacji Kredytowej
20 mln ocen punktowych rocznie
Banki budują własne modele scoringowe oraz korzystają z rozwiązań dostawców zewnętrznych. Biuro Informacji Kredytowej jest na tym polu bezkonkurencyjne: rocznie udostępnia bankom ok. 20 mln ocen punktowych.
Scoring BIK jest wykorzystywany przez banki zarówno w ocenie ryzyka kredytowego osób ubiegających się o kredyt, jak i przy monitorowaniu ryzyka kredytów kredytobiorców spłacających już zaciągnięte kredyty. Ocena tego ryzyka oparta jest na informacjach o historii kredytowej kredytobiorcy, zgromadzonej w bazie BIK. Dzięki scoringowi właśnie możliwe jest zmierzenie prawdopodobieństwa, że klient będzie miał poważne opóźnienia w spłacie kredytu, co skutkować może odmowną decyzją kredytową.
To, jak precyzyjnie i stabilnie model mierzy ryzyko wystąpienia poważnych opóźnień w spłacie, zależy zarówno od jakości modelu, jak i zmian zachowań kredytowych kredytobiorców oraz zmian strategii biznesowych banków.
Jak to liczy BIK?
Na wszelkie zmiany w algorytmach BIK bezpośredni wpływ mają zachowania kredytowe klientów.
Tendencje na rynku kredytów zmieniają się konsekwentnie od kilku lat. Liczba sprzedawanych kredytów konsumpcyjnych i hipotecznych spada. Zmniejszyła się również średnia kwota kredytu hipotecznego.
- „Poza zmianami w strukturze sprzedaży kredytów, banki dokonały także licznych transakcji sprzedaży części wierzytelności detalicznych, które miały duże opóźnienia w spłacie kapitału lub odsetek. Wszystkie te działania znajdują odzwierciedlenie w historii kredytowej klientów, co widać między innymi w zmianie liczby kredytobiorców posiadających więcej niż 10 kredytów – na koniec III kwartału 2009 roku w bazie BIK takich osób było 147 tys., zaś na koniec II kwartału 2013 roku - 43 tys.2” – komentuje Mariola Kapla
U podstaw nowego modelu oceny punktowej BIK (BIKSco CreditRisk 3) leży zmiana zachowań kredytowych klientów, rozwój bazy BIK (w 2005 roku do bazy BIK dane przekazywały 33 banki, zaś w 2012 roku 454 banki) oraz wzrost wymagań regulacyjnych w zakresie stosowanych przez banki narzędzi oceny ryzyka.
Komentarze
Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.
Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.