A A A
drukuj

Co grozi za niezłożenie PIT-u w terminie?

Data publikacji: 2016.04.26 godz. 11:58
Ostatnia aktualizacja: 2016.04.26 godz. 10:33

Ekspert, eBroker.pl
OCENA
5,0/5

W 2016 roku, podatnicy mają więcej czasu na złożenie rocznej deklaracji PIT. Nie warto jednak czekać do samego końca przewidzianego terminu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że spóźnienie może być kosztowne.  

Fot: Niezłożenie PIT w terminie

Fiskus oprócz płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), przewiduje również obowiązki związane z rocznymi deklaracjami. Większość podatników musi złożyć takie dokumenty do końca kwietnia kolejnego roku kalendarzowego. Wyjątek dotyczy osób objętych ryczałtem ewidencjonowanym, które swoje roczne zeznanie (PIT - 28) składają nie później niż 31 stycznia. Termin złożenia deklaracji podatkowych jest wydłużany jeśli jego ostatni dzień przypada na sobotę lub niedzielę. Z taką sytuacją mamy do czynienia w 2016 r. Dzięki układowi kalendarza, deklaracje PIT - 36, PIT - 37 oraz PIT - 38 można dostarczyć fiskusowi nawet 2 maja. Nie warto jednak czekać z wypełnieniem zeznania podatkowego do samego końca. Nieterminowe złożenie deklaracji PIT, może wiązać się z karą finansową. Nawet jeśli fiskus nie zastosuje takiej sankcji, to spóźnialski podatnik straci czas na dodatkowe formalności.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

Wysokość kary za opóźnioną deklarację waha się od 185 zł do 37 000 zł
Osoba składająca deklarację PIT po terminie, powinna wiedzieć, że urząd skarbowy przyjmie wypełniony formularz, ale jednocześnie naliczy odsetki za ewentualną niedopłatę podatku. Aktualna stawka takich odsetek to 8,00% w skali roku (200% stopy lombardowej NBP + 2 punkty procentowe, min. 8,00%).
Odsetki podatkowe to nie jedyna sankcja, którą przepisy przewidują dla osoby zbyt późno składającej PIT. Warto zdawać sobie sprawę, że nieterminowe dostarczenie deklaracji fiskusowi jest wykroczeniem skarbowym lub przestępstwem skarbowym. Różnice między tymi kategoriami czynów zabronionych, wyznacza kodeks karny skarbowy (KKS). Według przepisów KKS, wykroczenie skarbowe będzie miało miejsce jeśli kwota podatku niezapłaconego w związku ze zbyt późnym złożeniem PIT-u, nie przekracza pięciokrotności najniższego wynagrodzenia brutto (obecnie 9250 zł = 5 x 1850 zł). Przekroczenie tego limitu sprawia, że spóźniona deklaracja urasta do rangi przestępstwa skarbowego, a karę wymierza sąd (zamiast urzędu skarbowego). W praktyce, niedopłata podatku będąca konsekwencją niezłożenia PIT-u w terminie, zwykle jest o wiele niższa od ustawowego progu (9250 zł w 2016 r.). Dzieje się tak ponieważ pracownicy i przedsiębiorcy regularnie płacą zaliczki na PIT. Problem pojawia się wtedy, gdy podatnik po terminie ujawni spory dochód, od którego nie był wcześniej opłacany podatek.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »
Fiskus posiada dużą dowolność w ustalaniu kar dla spóźnialskich podatników. Wysokość grzywny za wykroczenie skarbowe waha się od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zatem w 2016 r. taka grzywna wynosi 185 zł - 37 000 zł. Osoby, które wcześniej notorycznie nie naruszały przepisów podatkowych, zwykle są karane mandatem karnym, czyli grzywną o kwocie do 200% „najniższej krajowej”. Każda grzywna powinna uwzględniać wysokość dochodów podatnika oraz jego sytuację rodzinną. Warto również wiedzieć, że ukarana osoba może nie przyjąć mandatu karnego. Taka decyzja skutkuje jednak wniesieniem aktu oskarżenia do sądu. Dlatego odmowa przyjęcia mandatu zwykle nie jest korzystna dla podatnika i ostatecznie skutkuje zastosowaniem ostrzejszych sankcji.
Trzeba mieć świadomość tego, że nieterminowe złożenie deklaracji podatkowej, wpływa również na możliwość zastosowania pewnych preferencji. Mowa o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem, rozliczeniu samotnego rodzica razem z dzieckiem oraz przekazaniu 1% podatku na organizacje pożytku publicznego. Zbyt późne złożenie deklaracji PIT, nie pozbawia podatnika prawa do zwrotu oraz pozostałych preferencji (np. ulgi prorodzinnej). Na zwrot podatku ze spóźnionego zeznania trzeba będzie jednak dłużej poczekać (np. do sierpnia bieżącego roku). Fiskus nalicza bowiem trzymiesięczny termin na zwrot podatku od dnia, w którym została złożona poprawna deklaracja PIT.
Zobacz, jak samotny rodzic może legalnie obniżyć swój podatek »
Dowiedz się, kiedy rozliczenie z małżonkiem jest szczególnie opłacalne »
Sprawdź, którzy rodzice mogą pomniejszyć swój podatek o kilka tysięcy złotych » 

Wiesz, że możesz się spóźnić ze złożeniem zeznania? Sprawdź, jak uniknąć odpowiedzialności »

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »