A A A
drukuj

Co można negocjować z bankiem przy zaciąganiu kredytu?

Data publikacji: 2019.02.04 godz. 12:32
OCENA
5.0/5

Banki prezentują zróżnicowaną ofertę kredytową. Pieniądze można pożyczać w formie kredytu hipotecznego, samochodowego, gotówkowego, konsolidacyjnego, karty kredytowej, kredytu w rachunku bieżącym i w wielu innych postaciach. Kredytobiorcy poszukują zawsze najkorzystniejszej oferty kredytowej. Muszą jednak mieć świadomość tego, że w wielu przypadkach mogą negocjować z bankiem warunki kredytowania.

Fot: Negocjacje z bankiem przy kredycie - co można?

Przy zaciąganiu kredytu można negocjować z bankiem wysokość marży kredytowej oraz wysokość prowizji pobieranej z tytułu przystępowania do zobowiązania kredytowego przez bank

Parametry ofert kredytowych
Racjonalne podejście do wyboru kredytu, który klient chce zaciągnąć w konkretnym banku, wymaga od niego porównania co najmniej kilku konkurencyjnych ofert. W tym celu mogą sami postarać się o ich pozyskanie w bankach albo posłużyć się porównywarką.
Przy zestawianiu ze sobą ofert kredytowych pod uwagę można brać wiele parametrów, ale wśród najważniejszych wymienia się:

  • wysokość oprocentowania nominalnego,
  • wysokość RRSO,
  • wysokość prowizji za przystąpienie do zobowiązania,
  • całkowity koszt kredytu,
  • wysokość innych opłat i prowizji.

Płać ratę kredytu niższą nawet o 30%. Porównaj oferty »

RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, która podawana jest w postaci procentowej w skali roku i odzwierciedla koszty kredytowe, nie tylko wysokość oprocentowania nominalnego, według którego wyliczane są odsetki kredytowe. Parametrem obrazującym to, ile klientowi przyjdzie zapłacić za kredyt, jest też CKK - całkowity koszt kredytu, podawany w ofertach bankowych w postaci wartościowej, w złotówkach w skali całego okresu kredytowania.
Naturalnie im niższe opłaty i prowizje oraz koszty kredytowe, tym kredyt tańszy. Niektóre z parametrów kredytowych mogą być przedmiotem negocjacji z bankiem.

Co można negocjować?
Banki mają wpływ na większość parametrów dotyczących kosztów kredytowania, ale nie na wszystkie. W wyniku tego kredytobiorca może skutecznie negocjować z bankiem wysokość:

  • marży kredytowej,
  • prowizji za przystąpienie do kredytu.

60 firm pożyczkowych w jednym miejscu. Porównaj oferty »

Marża kredytowa jest elementem składowym oprocentowania kredytu, wraz ze stawką WIBOR 3M, na którą instytucja kredytująca wpływu nie ma. Ustala ona jedynie swoją marżę i zasady jej ewentualnej zmiany, jeśli mamy do czynienia z kredytem ze zmienną stopą oprocentowania.
Negocjacje mogą obejmować prowizję za przystąpienie do kredytu, opłacaną przez klienta z góry lub uiszczaną w kolejnych ratach kapitałowo-odsetkowych. Część banków rezygnuje z jej pobierania.

Kiedy negocjacje będą owocne?
Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Teoretycznie największe szanse na wynegocjowanie dobrych warunków kredytowania mają ci klienci, którym bank wyliczy wysoką zdolność kredytową, a oni sami dysponują wysokim wkładem własnym. Nie bez znaczenia jest dobra historia współpracy z bankiem - jeśli klient już wcześniej zaciągał w nim kredyty lub ma konto osobiste czy kartę kredytową, będzie mieć silniejszą pozycję w negocjacjach.

Szukasz najlepszej lokaty? Porównaj oferty »
Podczas rozmów z bankiem można powołać się również na oferty konkurencyjne i zasugerować, że klient może z nich skorzystać. Bankom zależy na dobrych, wiarygodnych kredytobiorcach, więc być może przystąpią do negocjowania warunków kredytu. Będą one korzystniejsze, jeśli klient zaoferuje dodatkowe sposoby zabezpieczenia spłaty kredytu, np. zdecyduje się na wykupienie ubezpieczenia na życie czy ubezpieczenia od utraty pracy.

Komentarze

Właściciel serwisu eBroker.pl - Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zamieszczanych za pośrednictwem systemu Disqus, zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług banków, firm pożyczkowych i Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portali należących do rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie instytucji), których dotyczy opinia.

Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

comments powered by Disqus
  • Konto osobiste w Volkswagen Bank GMBH Oddział w Polsce »