A A A
drukuj

Co z „bezpańskimi” pieniędzmi w bankach? Komu się należą?

Data publikacji: 2015.04.08 godz. 00:00

Opracowanie własne
OCENA
4,8/5

Dzięki nowemu systemowi, spadkobiercy będą mogli łatwiej dowiedzieć się o oszczędnościach zmarłego. Senat planuje również zmiany prawne w tym zakresie.

Fot: oszczednosci z konta zmarlego

Konta oszczędnośœciowe z 18 banków. Porównaj oferty »

W każdym banku można znaleźć depozyty, których właściciele nie dają żadnego znaku życia. Takie „bezpańskie” lokaty i konta zwykle należą do zmarłych osób. Wartość wspomnianych depozytów szacuje się na 10 - 15 miliardów złotych. Są one doskonałym źródłem kapitału dla banków. To zmieni się już niebawem. Spadkobiercy łatwiej znajdą oszczędności należące do zmarłych członków rodziny. Pomoże w tym system informatyczny oraz nowelizacja ustawy prawo bankowe.

Banki będą musiały szukać spadkobiercy!

Sytuację spadkobierców mają ułatwić także planowane zmiany w ustawie prawo bankowe. Senatorowie przygotowali przepisy, które zobligują banki i SKOK-i do poszukiwania krewnych zmarłego właściciela depozytu. Instytucje przechowujące środki, obecnie nie starają się odszukać spadkobierców. Brak zainteresowania pozostawionymi pieniędzmi jest dla nich korzystny.

Zgodnie z zasadami, które zaproponowali senatorzy, banki i SKOK-i będą musiały rozpocząć poszukiwania właściciela konta lub lokaty, gdy od jego ostatniej aktywności minie 5 lat. Jeżeli poszukiwania nie przyniosą skutku, umowa depozytu zostanie automatycznie rozwiązana po upływie kolejnych 5 lat. Wówczas banki i SKOK-i przekażą zgromadzoną kwotę do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. BFG ma przechowywać i waloryzować oszczędności należące do zmarłych w ramach tzw. funduszu środków nieodebranych. Spadkobiercy nawet po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach będą mogli otrzymać środki zgromadzone na rachunkach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Dyspozycja w banku rozwiązuje problem

Senacka nowelizacja ustawy prawo bankowe przewiduje jeszcze jedną zmianę. Zgodnie z propozycją Senatu, osoby zakładające konto lub lokatę zostaną powiadomione o możliwości ustanowienia dyspozycji na wypadek śmierci. Taka forma zapisu pieniędzy może dotyczyć:

  • małżonka
  • brata lub siostry
  • wstępnych członków rodziny (np. rodziców i dziadków)
  • zstępnych członków rodziny (np. dzieci oraz wnuków)

W przypadku banków maksymalna wartość wszystkich dyspozycji nie przekracza dwudziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Ten limit w marcu 2015 r. wynosił 79 632,60 zł. Klienci SKOK-ów mogą ustanowić dyspozycję nie większą niż 210 956,28 zł (limit z marca 2015 r.). Trudno wytłumaczyć, dlaczego krajowe prawo przewiduje aż taką różnicę maksymalnej wartości zapisu w bankach i kasach spółdzielczych.

Środki, które zostały zabezpieczone poprzez dyspozycję na wypadek śmierci nie wchodzą do spadku po zmarłym. Uprawniony członek rodziny może wybrać te pieniądze bez dodatkowych formalności. Warto wiedzieć, że instytucja obsługująca konto lub lokatę wypłaca też zwrot za koszty pogrzebu. Na taką rekompensatę może liczyć osoba, która przedstawi dokument potwierdzający sfinansowanie pochówku zmarłego.

Większość banków pobiera opłatę za ustanowienie dyspozycji na wypadek śmierci.
Sprawdź, ile to kosztuje w Twoim banku »

Komentarze

comments powered by Disqus
  • Pożyczka gotówkowa Pekao S.A. w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne w PEKAO S.A »
  • Konto Przekorzystne z Kartą Wielowalutową w PEKAO S.A »